TAURON rozpoczął sezon grzewczy
Prawie 800 tysięcy mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej może już korzystać z ciepła sieciowego. TAURON uruchomił usługę na prośbę wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w regionie.
– TAURON dba o mieszkańców regionu. Jesteśmy w pełni gotowi na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Uruchomiliśmy już dostawy ciepła do kolejnych budynków w Katowicach, Świętochłowicach, Chorzowie, Siemianowicach, w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Segment ciepłowniczy stanowi ważny element naszego biznesu – mówi Artur Michałowski, p.o. Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia.
Spadek temperatury powietrza we wrześniu, jak co roku, powoduje napływ wniosków o uruchomienie dostaw ciepła.
– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, trwa tak długo, jak życzą sobie tego nasi klienci, nie ustalamy żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. Nasi odbiorcy sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone, składając indywidualnie wnioski – wyjaśnia Sławomir Gibała, Wiceprezes Zarządu TAURON Ciepło. – W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. Dlatego nie należy się obawiać, że wniosek zostanie złożony za wcześnie – dodaje Wiceprezes TAURON Ciepło.
W TAURON Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.
W poprzednim sezonie grzewczym 2020/2021 w elektrociepłowniach Grupy TAURON wyprodukowano łącznie około 12 mln GJ (gigadżuli) ciepła. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez TAURON korzysta ponad 800 tys. mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej, a także np. części województwa małopolskiego oraz Stalowej Woli.
Miniona zima była wyjątkowo surowa, do końca kwietnia 2021 średnia temperatura sezonu grzewczego wynosiła 3,9 st. C, podczas gdy w analogicznym okresie w 2020 r. było to 6 st C. Podobne do ubiegłego sezonu 2020/2021 poziomy temperatur odnotowano ostatnio w latach 2010-2011.
#Weź Nie Smoguj
Ciepło sieciowe jest ważnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach, jako nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku. Ciepło sieciowe jest również coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście.
Łącznie do 2026 TAURON Ciepło planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MWt ciepła rocznie. Na dziś zgodnie z zawartymi umowami, przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło ponad 200 budynków (137 MWt) – w najbliższych latach.
Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków wielorodzinnych w mieście. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi aż 99,9%.
Zasady efektywnego korzystania z ciepła sieciowego:
- Pamiętajmy o przeglądzie instalacji wewnętrznych przed sezonem grzewczym i odpowietrzeniu grzejników w momencie rozpoczęcia ogrzewania.
- Dostosujmy temperaturę do indywidualnych potrzeb poprzez regulację termostatem.
- Zadbajmy o prawidłowe wietrzenie pomieszczeń – krótko i intensywnie. W trakcie wietrzenia ustawiamy termostatu w pozycji „0”, a po zamknięciu okien ponowne ustawiamy preferowany poziom grzania.
- Starajmy się nie blokować meblami przepływu ciepła z grzejników.
- Nie zasłaniajmy grzejników zasłonami i firanami.
- Nie wieszajmy prania bezpośrednio na grzejniku (korzystajmy np. z suszarki).
- Nie dopuszczajmy do wyziębienia mieszkania.
Źródło: TAURON Polska Energia SA