ZE PAK otrzymuje dofinansowanie z Unii Europejskiej na produkcję zielonego wodoru
Komisja Europejska ogłosiła wyniki pierwszego naboru na granty przyznawane w ramach Innovation Fund. Wśród projektów wybranych do dofinansowania znalazł się zgłoszony przez ZE PAK projekt budowy instalacji wytwarzającej zielony wodór. Projekt uzyska grant w wysokości ok. 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania.
Projekt realizowany przez Spółkę zakłada budowę instalacji umożliwiającej produkcję i magazynowanie zielonego wodoru przeznaczonego na potrzeby sektora transportowego. Wodór będzie produkowany przez dwa elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM – Proton Exchange Membrane) o łącznej mocy 5 MW, w których zostaną zaimplementowane innowacyjne rozwiązania zwiększające ich wydajność. Elektrolizery będą zasilane energią pochodzącą ze źródeł OZE, a instalacja pozwoli na wyprodukowanie ok 710 ton zielonego wodoru rocznie.
Przewiduje się, że projekt wytwarzania wodoru i jego wykorzystanie w sektorze transportowym pozwoli na uniknięcie ok 96% emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do technologii konwencjonalnej.
Rezygnacja z wydobycia węgla do 2030 r.
W ramach naboru o środki z Innovation Fund konkurowały 232 projekty z obszarów źródeł odnawialnych, magazynowania energii oraz przemysłu intensywnego energetycznie z 29 krajów Europy. Do podpisania umowy dofinansowania wybrane zostały 32 projekty z szesnastu państw, w tym projekt ZEPAK. Łączna wartość dofinansowań przyznanych przez Komisję Europejską to 118 mln euro. Komisja Europejska planuje zawarcie umów o dofinansowanie ze zwycięzcami konkursu w czwartym kwartale 2021 r.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej wspomoże ZEPAK w realizacji inwestycji w produkcję zielonego wodoru, na wykonanie których pozwala decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą wydana dla Spółki w ubiegłym tygodniu przez Prezydenta Miasta Konina.
Projekty inwestycyjne ZEPAK dotyczące produkcji zielonego wodoru wpisują się w proces transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej. Budowa wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Elektrowni Konin są elementem strategii transformacyjnej ZEPAK, której celem jest całkowita rezygnacja do 2030 r. z wydobycia węgla brunatnego oraz wygaszenie elektrowni wykorzystujących ten surowiec do produkcji energii elektrycznej.
Źródło: ZE PAK SA