Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu wiceministrów energii V4
Finansowanie technologii i paliw niezbędnych w energetyce i transformacji klimatycznej, plany rozwoju wykorzystania wodoru w kontekście strategii unijnych i krajowych, przegląd Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E) to główne tematy rozmów wiceministrów energii Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które odbyło się 16 czerwca 2021 r. w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
– Budowa Zielonego Ładu i osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej narzuca bardzo konkretne działania i inwestycje. Nie możemy mówić o zwiększeniu unijnego celu redukcyjnego bez zaproponowania planu działania na jego realizację i wsparcia finansowego umożliwiającego każdemu państwu członkowskiemu transformację. Jeśli chcemy zachować zgodność z koncepcją sprawiedliwej transformacji energetycznej, nie można pomijać specyfiki poszczególnych państw UE i ich indywidualnych potrzeb – podkreślił Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania.
– Aby w pełni przygotować rynek do przyjęcia większej ilości niskoemisyjnego wodoru w przyszłości, konieczny jest rozwój infrastruktury wodorowej oraz wsparcie podaży poprzez finansowanie projektów badawczo-rozwojowych i infrastrukturalnych. W perspektywie krótko- i średnioterminowej oprócz wodoru ze źródeł odnawialnych należy wspierać również inne formy niskoemisyjnego wodoru Europejskie Partnerstwo Dolin Wodorowych może w przyszłości okazać się kluczowe dla odpowiedniego rozwoju rynku wodorowego – dodał.
Spotkanie wiceministrów energii V4 było ostatnim wydarzeniem zaplanowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas polskiej Prezydencji V4 trwającej od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 r. W związku z powyższym w trakcie spotkania wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podziękował partnerom z państw V4 za dobrą współpracę w ciągu ostatniego roku w ramach polskiej Prezydencji w V4.
– 30 czerwca przekazujemy przewodnictwo naszym węgierskim kolegom. Jestem przekonany, że wspólnie poradzimy sobie skutecznie z wieloma wyzwaniami związanymi z transformacją na czystą energię. Szczególnie istotne będzie zachowanie spójności stanowisk państw V4 w ramach negocjacji na forum UE – oczekiwanego wkrótce z Komisji Europejskiej – pakietu legislacyjnego „Fit for 55” – powiedział.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska