Grupa Żywiec zamienia niesprzedane piwo w zieloną energię
Zielona energia prosto z piwa? Zamiast marnować piwo, które nie sprzedało się w trakcie zamknięcia gastronomii, Grupa Żywiec zamieniła je w biogaz, który zasili zieloną energią kolejne warki w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu.
Biogaz to naturalne, zielone źródło energii, które powstaje w wyniku beztlenowego rozkładu materii organicznej. Jednym ze sposobów pozyskiwania biogazu jest niesprzedane lub przeterminowane piwo. Przy pomocy oczyszczalni zlokalizowanej w Browarze w Żywcu, piwo, które musi zostać zniszczone nie kończy swojego życia, lecz zamienia się właśnie w źródło zielonej energii. Dzięki temu nic się nie marnuje, a to co nie może zostać użyte, wraca do obiegu. To nie wszystko – dzięki ponownemu użyciu piwa jako surowca do produkcji biogazu Browar ogranicza także emisje CO2 do atmosfery.
Podczas, gdy energia elektryczna wykorzystywana w Browarze pochodzi z odnawialnych źródeł, biogaz wykorzystywany jest w Browarze jako źródło zielonej energii cieplnej. – Arcyksiążęcy Browar w Żywcu dysponuje własną kotłownią, gdzie głównym paliwem jest gaz ziemny. Drugim paliwem jest biogaz, który produkujemy w naszej oczyszczalni ścieków. Nawet 13% energii cieplnej wytworzonej w naszej kotłowni pochodzi ze spalania biogazu. Pod względem ciepła jesteśmy samowystarczalni – wytworzone ciepło jest wykorzystywane do warzenia piwa i ogrzewania wszystkich naszych budynków – mówi Paweł Bernatek, Dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.
Pandemia spowodowała bardzo długie przerwy w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych. W wyniku ograniczeń, właściciele restauracji oraz barów zostali z zapasami piwa bez możliwości jego sprzedaży swoim gościom. Grupa Żywiec jako pierwsza na rynku na własny koszt odebrała 35 tys. kegów piwa. Przyjazne dla środowiska wykorzystanie niesprzedanego piwa to kolejny przykład, jak firma wdraża filozofię obiegu zamkniętego i zero waste w praktyce.
Grupa Żywiec od ponad 10 lat realizuje strategię zrównoważonego rozwoju Warzymy Lepszy Świat. Firma skupia się na zmniejszaniu emisji CO2, ochronie zasobów wody, zrównoważonym rolnictwie i gospodarce obiegu zamkniętego. Od 2008 roku firma obniżyła emisję CO2 w produkcji piwa o blisko 60% a zużycie wody o 12%. Wszystkie browary Grupy Żywiec stale wdrażają rozwiązania pozwalające na oszczędzanie zużycia wody w procesie produkcji piwa, dzięki czemu Grupa Żywiec należy do 5. najbardziej efektywnych w całej Grupie HEINEKEN. Już dziś niemal 100% energii elektrycznej używanej przez firmę pochodzi ze źródeł odnawialnych. Firma od lat promuje także butelki zwrotne jako najbardziej ekologiczne opakowanie piwa w ramach kampanii „Daj butelce drugie życie” oraz stale zwiększa udział surowców zrównoważonych do produkcji piwa – w 2020 r. stanowiły one ponad 17% wszystkich składników piwa.
Źródło: Grupa Żywiec