Ciepłownictwo » Wysokosprawna kogeneracja w nowosądeckim MPEC

Wysokosprawna kogeneracja w nowosądeckim MPEC

31 gru 2020 Możliwość komentowania Wysokosprawna kogeneracja w nowosądeckim MPEC została wyłączona

Unijna dotacja w wysokości ponad  9,4 mln zł wesprze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu w budowie źródła gazowego produkującego energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Źródłem dofinansowania jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji.

MPEC Sp. z o.o. w Nowym Sączu jest operatorem systemu sieciowego, w którego skład wchodzą źródła energii oraz sieć cieplna (licząca obecnie ok. 50 km). Produkowane przez zakład ciepło przekazywane jest zarówno do użytkowników indywidualnych – mieszkańców miasta, jak i instytucji publicznych oraz firm.

Planowane przedsięwzięcie polega na budowie kotła gazowego do produkcji energii cieplnej wraz z trzema silnikami do wytwarzania energii elektrycznej (po 2 MWe każdy). Wielkość instalacji kogeneracyjnej została dobrana tak, aby zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na ciepło w Nowym Sączu. Nowoczesny układ wysokosprawnej kogeneracji, zasilany gazem ziemnym, pozwoli wyprodukować 5,85 MW energii cieplnej i 6 MW energii elektrycznej rocznie. Całkowita sprawność układu to ok. 82%, przy współczynniku skojarzenia 41,55 %. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi spadek emisji gazów cieplarnianych o ok. 31 496 ton CO2/r. oraz zmniejszy się zużycie energii pierwotnej o 171 375 GJ/r. Ograniczenie wykorzystania węgla kamiennego – jako paliwa do produkcji energii – będzie sprzyjać redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Umowa dofinansowania budowy układu wysokosprawnej kogeneracji została podpisana w Warszawie 29 grudnia 2020 r. przez Wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu Pawła Kupczaka. Całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 27 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w II kwartale 2023 r.

To już trzecia umowa tego beneficjenta zawarta przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach I osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 

Wpis został opublikowany 31 gru 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.