Energa Operator korzysta z cyfrowej sieci radiowej TETRA firmy Motorola Solutions
Jeden z czterech największych polskich dystrybutorów energii elektrycznej, Energa Operator, korzysta z cyfrowej sieci radiowej TETRA firmy Motorola Solutions.
- Kluczowy personel energi Operatora, zapewniając bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, wykorzystuje w codziennej pracy cyfrową sieć radiową TETRA.
- System łączności TETRA dla potrzeb Energi Operatora, bazuje na rozwiązaniu firmy Motorola Solutions, został pomyślnie wdrożony i obsługuje swoim zasięgiem ponad 25% obszaru Polski.
- System łączności TETRA Energi Operatora obejmuje swoim zasięgiem Ławicę Słupską – obszar budowy Morskich Farm Wiatrowych, gdzie będzie silnym wsparciem procesu realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energetyki wiatrowej na morzu, a także procesu utrzymania Morskich Farm Wiatrowych w polskiej części Bałtyku.
Znaczenie sieci radiowej w sytuacjach kryzysowych
Energia elektryczna odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu współczesnego świata. Ciągłość jej dostaw musi być zapewniona niezależnie od panujących warunków. Przerwy w świadczeniu usługi dystrybucji energii elektrycznej dla gospodarstw domowych czy też kluczowych instytucji zaburzają życie codzienne. Oznaczają również poważne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów teleinformatycznych.
Skuteczne przywrócenie zasilania w energię elektryczną wymaga ścisłej koordynacji prac wielu ludzi. W sytuacjach wywołanych przez ekstremalne zjawiska trudno o lepszego sprzymierzeńca niż działający system komunikacji głosowej.
Energetycy, aby skutecznie usuwać awarie, potrzebują zarówno niezawodnej łączności z brygadami i pogotowiem energetycznym, jak i zdalnego sterowania elementami sieci elektroenergetycznej. Łączność taka musi być dostępna niezależnie od warunków panujących w jej otoczeniu i nabiera szczególnego znaczenia wówczas, gdy inne kanały komunikacji zawodzą.
Cyfrowa sieć radiowa TETRA ma kluczowe znaczenie dla komunikacji głosowej Energi Operatora, umożliwiając spójną i płynną koordynację pracy na niespotykaną dotąd skalę. Oprócz zapewnienia niezawodnej i bezpiecznej komunikacji między osobami i grupami, TETRA zapewnia również możliwość lokalizowania, przesyłania krótkich wiadomości tekstowych, nagrywania rozmów, a także wysyłania komunikatów statusowych i alarmów. Dzięki systemowi Energa Operator może szybciej reagować na sytuacje kryzysowe i awarie zasilania oraz przywracać ciągłość działania, poprawiając stabilność dostaw energii elektrycznej. System wykorzystywany jest również do sterowania w czasie rzeczywistym urządzeniami wykonawczymi zainstalowanymi na sieci elektroenergetycznej.
Energa Operator jest pierwszym w Polsce operatorem sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, który posiada wdrożony nowoczesny, cyfrowy, niezależny i niezawodny system komunikacji krytycznej, obejmujący swoim zasięgiem cały obszar działania. Elementem wyróżniającym systemy łączności TETRA w energetyce, jest wymóg zapewnienia zasilania awaryjnego przez 36 godzin na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej. Sieć radiowa ułatwia również lokalizowanie uszkodzeń sieci energetycznej w terenie, co wpływa na szybsze usuwanie awarii i ma bezpośredni wpływ na skrócenie czasu przerw w dostawach energii elektrycznej. Bardzo ważną funkcją systemu TETRA, obok zapewnienia niezawodnej komunikacji głosowej, jest wykorzystanie do sterowania rozłącznikami i rozdzielnicami sieci średnich napięć. TETRA Stanowi podstawowy kanał komunikacji dla wielu tysięcy urządzeń sterowanych radiowo, wspierając bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla ponad 3 mln odbiorców będących klientami Energi Operatora.
Wdrożenie sieci TETRA zbiegło się w czasie z ustanowieniem kodeksu sieci NC ER, który określa zestaw środków niezbędnych dla każdego OSD do obrony i odbudowy systemu elektroenergetycznego w przypadku blackout’u. Niezawodna sieć radiokomunikacyjna wymieniona jest jako jedno z niezbędnych narzędzi, które muszą wdrożyć operatorzy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Dla Energi Operatora wymóg ten jest już spełniony.
Pomyślna 5-letnia współpraca
Energa Operator rozpoczął wdrażanie technologii TETRA Motorola Solutions w 2015 r. W połowie 2019 r. ukończono kluczowy etap projektu, który zapewnił pokrycie zasięgiem całego obszaru działania Spółki. Sieć radiokomunikacyjna Energi Operatora jest sukcesywnie rozbudowywana w celu poprawienia dostępności i bezpieczeństwa komunikacji. Obecnie składa się z ponad 145 stacji bazowych, a do końca 2021 r. planowana rozbudowa obejmuje kolejne 20 stacji.
Wdrożenie systemu klasy TETRA jest obecnie największym już zakończonym projektem telekomunikacyjnym w tym standardzie, wykorzystywanym w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej w Polsce i w Europie.
System łączności TETRA Energi Operatora został wyróżniony nagrodą stowarzyszenia International Critical Communications (ICC) Award za „Najlepsze wdrożenie systemu komunikacji krytycznej w sektorze użyteczności publicznej” jako najbardziej innowacyjny projekt w swojej kategorii. Laureaci zostali wyłonieni podczas tegorocznej edycji największej na świecie wystawy i konferencji komunikacji krytycznej Critical Communications Week, która odbyła się w formule online w dniach 2-6 listopada 2020.
– Dzięki niezależnemu systemowi łączności opartej o standard TETRA spółka Energa Operator przygotowana jest do sprawnego działania nawet w skrajnie kryzysowej sytuacji. Dodatkowo system TETRA w obszarze łączności spełnia wymogi zawarte w przygotowanych przez Komisję Europejską Kodeksach Sieciowych (NC ER) – mówi Krzysztof Bortkiewicz, Wiceprezes Zarządu Energi Operatora. – Obecnie zasięg systemu pokrywa cały obszar naszego działania i wykorzystywany jest w codziennej pracy energetyków. Przy wsparciu, jakie zapewnia TETRA, jesteśmy w stanie szybko przywrócić działanie systemu energetycznego oraz wznowić zasilanie odbiorców nawet w przypadku wystąpienia blackoutu na znacznym obszarze.
– Udane partnerstwo z Energą Operator opiera się na naszym głębokim doświadczeniu w dostarczaniu, wdrażaniu i modernizacji krytycznych systemów TETRA. Ufają oni naszej sieci, pomagającej w dostarczaniu usług milionom obywateli w Polsce – wyjaśnia Michael Kaae, Prezes ds. Sprzedaży na Europę w Motorola Solutions. – Nigdy nie było ważniejszego czasu niż podczas obecnej pandemii, dla niezawodnej i sprawdzonej infrastruktury sieciowej, wspierającej działających na pierwszej linii.
Potencjał TETRY w rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku
W obrębie polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku, system łączności TETRA Energi Operatora obejmuje swoim zasięgiem Ławicę Słupską – obszar budowy morskich farm wiatrowych, gdzie może stanowić silne wsparcie procesu realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energetyki wiatrowej na morzu, a także utrzymania morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Działanie systemu zostało zweryfikowane przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w dualnym zastosowaniu lądowo-morskim. Możliwość zastosowania systemu TETRA w domenie morskiej przetestowano również z operatorem polskiej platformy wiertniczej na Bałtyku.
Źródło: ENERGA SA