News » Wiceminister Piotr Dziadzio na konferencji „Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”

Wiceminister Piotr Dziadzio na konferencji „Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”

11 gru 2020 Możliwość komentowania Wiceminister Piotr Dziadzio na konferencji „Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej” została wyłączona

Zmiany klimatu oraz przyszłość geologii to główne tematy rozmów podczas 3. konferencji „Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej” zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy pod patronatem Głównego Geologa Kraju. W wydarzeniu, które odbyło się 9 grudnia 2020 r., udział wziął Wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, dr Piotr Dziadzio.

Otwierając spotkanie wiceminister Piotr Dziadzio zwrócił uwagę na coraz szersze badanie kwestii zmian klimatu w rozległym przedziale czasowym.

– W tym kontekście ważną rolę odgrywa paleoklimatologia oparta o wyniki badań skupiających wiele zróżnicowanych metod. Poznanie mechanizmów zmian klimatu na Ziemi w przeszłych epokach geologicznych, poprzez obserwację zmian zarejestrowanych w osadach od proterozoiku do dziś, pozwala na dostrzeżenie wielu powiązań i analogii – powiedział.

Wiceminister wskazał także, że rozwój nauki i techniki pozwala z coraz większą dokładnością określać zakres zmian klimatycznych zachodzących w przeszłości i w oparciu o dane z przeszłości geologicznej prognozować modele zmian klimatu w przyszłości.

– Odpowiednie rozpoznanie oraz interpretacja zjawisk z przeszłości, staje się kluczem do zrozumienia obecnie zachodzących transformacji. Pozwala też na prognozowanie zmian jakie będą zachodziły w najbliższej przyszłości. Badania klimatu stanowią jeden z aktualnych priorytetów nauki światowej, będąc częścią składową szeroko rozumianej polityki ekologicznej i strategii zrównoważonego rozwoju – mówił.

W trakcie rozmów wiceminister Dziadzio podkreślił rolę Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

– Państwowa Służba Geologiczna na bieżąco rozbudowuje program zbierania danych i informowania na temat zagrożeń związanych z osuwiskami, które mogą być uruchomione na skutek zmian pogodowych oraz klimatycznych. Szczegółowe badania kartograficzne dają podstawy do prognozowania rozwoju linii brzegowej i zagrożeń z tym związanych na najbliższe dekady. Wszystkie te elementy, rozbudowane o działania innych instytucji w zakresie oszacowania zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i możliwościami zapobiegania wynikającym z nich szkodom, powinny być szeroko prezentowane społeczeństwu – podsumował.

Konferencja jest organizowana w ramach zadań Państwowej Służby Geologicznej: „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” i dofinansowana ze środków NFOŚiGW.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 11 gru 2020 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.