Hałdy się zazielenią. To projekt naukowy
Ruszyły prace terenowe nad testowaniem nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd w ramach międzynarodowego, proekologicznego projektu RECOVERY. Eksperci TAURON Wydobycie i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa sadzą setki roślin na hałdzie górniczej w Libiążu. To projekt wpisujący się w inicjatywy Regionów Górniczych w Transformacji.
Roślinny poligon doświadczalny tworzony jest w ramach międzynarodowego projektu badawczego RECOVERY. Jego celem jest opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych.
W ramach projektu przetestowane zostaną różnego rodzaju mieszanki glebowe powstałe z ubocznych materiałów poprodukcyjnych z zakładów górniczych TAURON Wydobycie oraz z elektrowni Grupy TAURON.
– Aktywnie poszukujemy nowych kierunków działań wpisujących się w szeroko pojętą transformację regionów górniczych. Tym razem wykorzystujemy produkty uboczne powstające w procesach produkcyjnych w kopalniach i elektrowniach Grupy, aby stworzyć zamienniki mieszanek gleb dla różnych zbiorowisk roślinnych, z myślą o rekultywacji biologicznej hałd górniczych oraz innych terenów poprzemysłowych. Eskalujemy tym samym działania naprawcze z korzyścią dla środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności – mówi Tomasz Cudny, Prezes Zarządu TAURON Wydobycie.
Eksperymentalna rekultywacja odbywa się poprzez zaprojektowanie i wykonanie tzw. podłoży antropogenicznych z użyciem produktów ubocznych wydobycia węgla i wytwarzania energii, na tzw. poligonie badawczym o powierzchni 4000 m2.
Prace rekultywacyjne wykonywane są w sposób wariantowy, z zastosowaniem nowatorskich metod wykonania pokrywy glebowej, neutralizującej kwasowość odpadów górniczych. W ten sposób skutecznie ograniczony będzie potencjał do generowania kwaśnych odcieków mogących powstawać na hałdach lub innych obiektach poprzemysłowych.
Odzyskana roślinność
Opracowana przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa metoda pozwoli docelowo na zainicjowanie zróżnicowanych siedlisk przyrodniczych o dużym potencjale do pełnienia funkcji przyrodniczych, rekreacyjnych i gospodarczych. Pozyskana wiedza praktyczna, pozwoli wypracować odpowiednie metody inicjowania zbiorowisk roślinnych na terenach zdegradowanych działalnością przemysłową, przywracając takie nieużytki środowisku. Priorytetem będzie wytworzenie ekosystemów o wysokim potencjale do pełnienia funkcji przyrodniczych jak i rekreacyjnych.
– Projekt RECOVERY wpisuje się w strategię środowiskową Unii Europejskiej i jest zgodny z założeniami inicjatywy Regionów Górniczych w Transformacji. Zostanie on zaprezentowany, jako projekt naukowy „rozwiązujący problemy środowiskowe na terenach pogórniczych”, w ramach spotkania Platformy sprawiedliwej transformacji – mówi dr hab. inż. Alicja Krzemień, Kierownik Projektu w Głównym Instytucie Górnictwa. – Cieszy nas, że międzynarodowy projekt, który w głównej mierze realizowany jest w Polsce, przyciąga zainteresowanie innych regionów górniczych, które podobnie jak my muszą sprostać szczególnym wyzwaniom związanym z nadawaniem nowych funkcji terenom zdegradowanym działalnością przemysłową – dodaje Alicja Krzemień.
Nowy model działania
W ramach projektu RECOVERY wypracowany zostanie także innowacyjny model wyceny usług ekosystemowych, który pozwoli na planowanie i ustalanie optymalnego sposobu rekultywacji i zagospodarowania obiektów powstałych w wyniku prowadzonej działalności wydobywczej.
TAURON Wydobycie wraz z Głównym Instytutem Górnictwa na bieżąco będzie prowadził monitoring procesów przyrodniczych, w celu kontroli zastosowanego rozwiązania i wykona kompleksową analizę wody, gleby oraz zmian parametrów fizykochemicznych podłoża.
Ocena skuteczności zastosowanych metod rekultywacyjnych pozwoli na opracowanie optymalnych rozwiązań ekologicznych i ekonomicznych rewitalizacji hałd i innych zdegradowanych terenów przemysłowych.
Źródło: TAURON Polska Energia SA