News » 30 listopada br. odbiorcom przemysłowym upływa termin na złożenie oświadczeń na 2021 r.

30 listopada br. odbiorcom przemysłowym upływa termin na złożenie oświadczeń na 2021 r.

23 paź 2020 Możliwość komentowania 30 listopada br. odbiorcom przemysłowym upływa termin na złożenie oświadczeń na 2021 r. została wyłączona

Odbiorcy przemysłowi, którzy w 2021 r. zamierzają skorzystać z uprawnień w zakresie samodzielnej realizacji obowiązku uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia bądź uiszczenia opłaty zastępczej[1] lub chcą skorzystać z możliwości zmniejszenia opłaty OZE[2] lub opłaty kogeneracyjnej[3], do 30 listopada br. zobowiązani są złożyć Prezesowi URE odpowiednie oświadczenia.

Oświadczenia muszą zawierać następujące informacje i dane:

– potwierdzenie wykonywania działalności gospodarczej oznaczonej kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o których mowa w art. 52 ust. 6 ustawy OZE,
– ilość zużytej energii elektrycznej oraz ilość energii elektrycznej zakupionej na własny użytek w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji obowiązku,
– wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej[4],
– ilość energii elektrycznej objętej obowiązkiem uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi URE świadectwa pochodzenia lub świadectwa pochodzenia biogazu rolniczego[5] oraz stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty OZE[6] oraz opłaty kogeneracyjnej [7] wyrażoną w procentach,
– opinię biegłego rewidenta potwierdzającą prawidłowość wyliczenia wartości współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej.
Jednocześnie przypominamy, że niezłożenie oświadczenia w terminie uniemożliwia skorzystanie z ww. uprawnień przewidzianych dla odbiorców przemysłowych.

Oświadczenia wraz z opinią biegłego rewidenta należy przesłać na adres:

Urząd Regulacji Energetyki

Departament Źródeł Odnawialnych

02-222 Warszawa

Al. Jerozolimskie 181

Szczegóły oraz wzór oświadczenia znajdują się w Informacji Prezesa URE nr 52/2020.

***

Odbiorca przemysłowy to odbiorca końcowy[8]:

– który prowadzi działalność w przeważającym zakresie określoną kodami PKD wymienionymi szczegółowo w ustawie o OZE, (np. branża wydobywcza, produkcyjna, przetwórstwa spożywczego, włókiennicza, chemiczna, drzewna i papiernicza, tworzyw sztucznych, farmaceutyczna, ceramiczna, hutnicza, metalurgiczna i in.),
– i jednocześnie dla którego wartość współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej wynosi nie mniej niż 3 proc. (współczynnik intensywności zużycia energii elektrycznej to stosunek kosztów energii elektrycznej zużytej na własne potrzeby do wartości dodanej brutto obliczany jako średnia arytmetyczna z trzech ostatnich lat poprzedzających rok realizacji obowiązku).

[1] Uprawnienia przewidziane w art. 53 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii, Dz. U. 2020 r. poz. 261, z późn. zm.

[2] Uprawnienie przewidziane w art. 96 ust. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

[3] Uprawnienie przewidziane w art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, Dz. U. z 2020 r. poz. 250, z późn. zm.

[4] Metodologia obliczenia współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej na potrzeby złożenia oświadczenia została określona w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie sposobu obliczania współczynnika intensywności zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę przemysłowego, Dz. U. z 2020 r. poz. 1485.

[5] Art. 52 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

[6] O której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

[7] O której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.

[8] Art. 52 ust. 6 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki 

Wpis został opublikowany 23 paź 2020 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.