News » Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego

Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego

21 paź 2020 Możliwość komentowania Polska gospodarka się zamyka? Droga do gospodarki obiegu zamkniętego została wyłączona

Polska gospodarka powinna przyjąć model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowe pozostaje pytanie – jak to zrobić? Czy uda się stworzyć system, w którym wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne niż eksploatowanie surowców pierwotnych? Jaką rolę w dążeniu do gospodarki obiegu zamkniętego może mieć państwo, a jaką biznes? Czy Polska już wstąpiła na drogę „zamkniętego obiegu”, czy właśnie o tym decydujemy?

Wyzwania klimatyczne, a co za tym idzie zmiany na rynku energetycznym sprawiają, że decydenci, eksperci i przedstawiciele biznesu muszą zacząć na nowo myśleć o przyszłości polskiej gospodarki. Tak na szczeblu europejskim, jak i krajowym przyjęliśmy, że koncepcja obiegu zamkniętego to słuszny kierunek, a teraz czas na decyzje o tym, jak wdrożyć ideę w praktyce. Dyskusję na ten temat otwieramy 27 października w Zabrzu – na Kongresie GOZpodarka – mówi Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Nie bez powodu kongres o gospodarce obiegu zamkniętego odbędzie się w Zabrzu. To miasto, które od dwóch lat realizuje tę koncepcję w praktyce – mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystają z ciepła, które w nowoczesnej elektrociepłowni jest wytwarzane z paliwa z odpadów.

Zdajemy sobie sprawę, że gospodarki obiegu zamkniętego nie można wdrażać wszędzie tak samo. Elektrociepłownia, którą zbudowaliśmy w Zabrzu to przykład rozsądnego kompromisu między ambitnymi planami klimatycznymi, a warunkami, z jakimi mamy do czynienia w Polsce – ma możliwość współspalania węgla i paliwa pochodzącego z odpadów. Kongres GOZpodarka odbędzie się na terenie starej elektrociepłowni, tuż obok tej nowej – można zatem powiedzieć, że wystarczy kilka kroków, aby przejść do GOZ. Wierzę, że dyskusje w takim miejscu, jeśli nie od razu przeniosą nas do polskiej gospodarki obiegu zamkniętego, to chociaż zbliżą nas do tego celu – mówi Jacek Ławrecki, Rzecznik Prasowy Fortum.

Inwestycja Fortum w Zabrzu pokazuje, jak ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki odgrywa biznes. Kluczowe wydaje się zatem pytanie o nowe modele biznesowe, które sprawdzą się w gospodarce obiegu zamkniętego, a także o rolę instytucji publicznych w tworzeniu warunków do ich powstawania.

W Polsce dostrzegamy firmy, które są w awangardzie GOZ. Ważne jest, aby połączyć siły – współpracować muszą wszyscy: biznes, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. To już się wprawdzie dzieje z inicjatywy Fortum. Pod naszym przewodnictwem funkcjonuje Koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski”, do której akces zgłosiło już kilkanaście firm i organizacji pozarządowych, a honorowy patronat objęły między innymi: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Rozwoju. To jednak nie wystarczy, dlatego też do dyskusji postanowiliśmy zaprosić szersze grono – wierzymy, że wnioski, które wspólnie wypracujemy podczas Kongresu GOZpodarka pozwolą zmienić polską rzeczywistość – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Kongres GOZpodarka, organizowany przez Instytut Jagielloński, Fortum oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” odbędzie się 27 października na terenie starej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uczestnictwo w kongresie będzie możliwe tylko online. Transmisja na żywo odbędzie się pod linkiem: http://bit.ly/GOZPodarka2020

Źródło: Fortum

Wpis został opublikowany 21 paź 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.