Global Future Council on Clean Air z udziałem Ministra Michała Kurtyki
19 października br. odbyło się pierwsze spotkanie rady Global Future Council on Clean Air, w ramach której międzynarodowe gremium ekspertów specjalizujących się w kwestiach środowiskowych, będzie pracować nad działaniami na rzecz poprawy jakość powietrza. Jak podkreślał Minister Michał Kurtyka celem rady powinna być m. in. wymiana doświadczeń i poznanie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania smogowi.
Zmniejszenie poziomu emisji głównie z gospodarstw domowych, sektora komunalnego i transportu, które mają największy wpływ na zanieczyszczenie miast to jeden z aspektów walki o zdrowy oddech Polaków. Jak zaznaczył minister równie ważne są w tej kwestii: zwiększenie poziomu efektywności energetycznej, w szczególności dla ciepłownictwa, ale także energii elektrycznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój niskoemisyjnych technologii energetycznych i magazynowania energii, np. wodór.
– Flagowym działaniem MKiŚ mającym na celu przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza jest ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła „Czyste Powietrze”. Innym przykładem na podjęte przez nas działania może być inicjatywa „Miasto z klimatem”, w ramach której wspieramy miasta w procesie transformacji na przyjazne dla klimatu – mówił Minister Kurtyka podczas wystąpienia.
Popularyzowanie inicjatyw, dalsze stymulowanie ich rozwoju oraz wymiana dobrych praktyk na arenie międzynarodowej to główne zadania rady Global Future Council on Clean Air. W pracach rady uczestniczyć będą przedstawiciele uczelni wyższych, administracji publicznej i przedsiębiorstw z całego świata.
Źródło: Ministerstwo Klimatu