Rozmowa ministra Kurtyki z komisarzem ds. rynku wewnętrznego UE
Plany transformacji polskiej energetyki to jeden z tematów poruszonych w trakcie wideokonferencji Ministra Klimatu Michała Kurtyki z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierry’m Breton’em.
W trakcie wideokonferencji, która odbyła się 25 września 2020 r., Minister Kurtyka poinformował o głównych założeniach i celach zaktualizowanego projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
– Strategia opracowana przez Ministerstwo Klimatu pokazuje ambitny, konsekwentny i jednocześnie odpowiedzialny sposób przeprowadzania transformacji energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne i gotowość na ryzyko muszą być najwyższym priorytetem. Konieczność zapewnienia nieprzerwanych dostaw energii jest podstawą do określenia przyszłego kształtu polskiego miksu energetycznego. Ponadto jest warunkiem sprawnego funkcjonowania i rozwoju gospodarki kraju, w szczególności sektorów przemysłowych – powiedział Minister Klimatu Michał Kurtyka.
Jak dodał, Polska jest zdeterminowana, aby kontynuować transformację niskoemisyjną i modernizować swoją gospodarkę w sposób zrównoważony. Jednak trudny punkt wyjścia i struktura miksu energetycznego sprawia, że działania przejściowe są dużo bardziej wymagające niż w innych krajach Unii Europejskiej (UE). Ponadto ambitne działania UE w dziedzinie klimatu nie powinny prowadzić do przeniesienia emisji gazów cieplarnianych do innych krajów.
– W duchu Porozumienia paryskiego powinniśmy zdecydowanie zachęcać naszych globalnych partnerów do produkcji w sposób bardziej przyjazny dla klimatu. Polska popiera zasadę integralności środowiskowej, ale niepokoi nas sytuacja, w której dalsze krajowe redukcje współistnieją przy jednoczesnym zwiększeniu importu produktów wysokoemisyjnych – podkreślił Minister Kurtyka.
Szef resortu klimatu podkreślił, że Polska popiera wprowadzenie granicznego podatku węglowego.
– Przede wszystkim graniczny podatek węglowy należy zaprojektować w taki sposób, aby promować ambitne działania klimatyczne bez wywoływania reperkusji i nieprzewidzianych skutków ubocznych. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego i nie naruszać żadnych porozumień ani nie wywoływać działań odwetowych – dodał.
Polska widzi szansę w maksymalnym wykorzystaniu skrócenia i przeniesienia łańcuchów wartości do UE, aby ułatwić strategiczną autonomię, sprawiedliwą, zieloną i cyfrową transformację w bardziej odporny sposób.
Źródło: Ministerstwo Klimatu