Polska została członkiem Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej
Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) zatwierdziła wybór Polski na członka Rady Gubernatorów IAEA kadencji 2021-2022.
Dzięki członkostwu w Radzie, Polska uzyska bezpośredni wpływ na funkcjonowanie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w tym na wydawane przez IAEA zalecenia w zakresie bezpiecznego wykorzystania energii jądrowej oraz działania Agencji w zakresie nieproliferacji i kontroli zabezpieczeń jądrowych.
Polska po raz ostatni była reprezentowana w Radzie Gubernatorów IAEA w latach 2012-2014.
Rada Gubernatorów liczy 35 państw członkowskich. Jest jednym z dwóch, obok dorocznej Konferencji Generalnej, organów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odpowiedzialnych za kierunki jej działań. Rada analizuje i przedstawia Konferencji Generalnej zalecenia dotyczące sprawozdań finansowych, zadań programowych oraz budżetu IAEA. Rozpatruje wnioski o członkostwo w Agencji, zatwierdza standardy bezpieczeństwa IAEA oraz porozumienia w zakresie zabezpieczeń materiałów jądrowych.
IAEA powstała w 1957 r. (Polska jest członkiem-założycielem). Agencja jest wyspecjalizowaną, autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie. Zajmuje się promocją zastosowań technologii jądrowych, wypracowywaniem jednolitych standardów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz realizacją zadań w ramach międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.
Źródło: Ministerstwo Klimatu