Oddział Operatorski PGNiG SA w Pakistanie wyróżniony za wsparcie dla lokalnych społeczności oraz ochronę środowiska
Oddział PGNiG otrzymał „Annual Environment Excellence Award” przyznawaną przez pakistańskie Narodowe Forum Środowiska i Zdrowia (NFEH). Nagroda jest wyróżnieniem za skuteczne wdrożenie szerokiego programu CSR obejmującego działania prospołeczne i proekologiczne.
– Minimalizowanie naszego wpływu na środowisko naturalne przy okazji poszukiwań i wydobycia węglowodorów to jedno z głównych założeń Operatorskiego Systemu Bezpieczeństwa HSE w PGNiG. Jednocześnie, jako firma odpowiedzialna społecznie, zawsze staramy się wspierać społeczności, mieszkające na terenach, na których działamy – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W prowincji Kirthar w Pakistanie jesteśmy obecni już od 15 lat i można powiedzieć, że staliśmy się częścią tamtejszej społeczności. Tym cenniejsze jest dla nas wyróżnienie, które otrzymaliśmy za prowadzoną tam działalność społeczną i ekologiczną – podkreślił Jerzy Kwieciński, Prezes PGNiG.
Oddział Operatorski PGNiG w Pakistanie został wyróżniony za program realizowany na terenach obejmujących koncesję Kirthar, gdzie spółka prowadzi poszukiwania i eksploatuje dwa złoża gazu ziemnego – Rehman i Rizq. W ramach programu oddział zrealizował m.in. następujące projekty:
- zasadzenie ponad 2000 drzew na terenie Kopalni Rehman), które umożliwią tworzenie siedlisk dzikim ptakom oraz przyczynią się do poprawy jakości powietrza, obniżenia temperatury, redukcji emisji gazów cieplarnianych czy zapobieganiu erozji gleby,
- uruchomienie oczyszczalni ścieków wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych na peryferiach Zakładu Produkcyjnego Rehman,
- wsparcie projektów związanych z zaopatrzeniem lokalnej społeczności w wodę pitną,
- rozwój infrastruktury drogowej oraz budowę punktu medycznego w Tando Rahim Khan z bezpłatną pomocą medyczną i okulistyczna,
- szkolenie miejscowych wykonawców oraz zapewnienie im możliwości pracy w oddziale, aby dać impuls dla rozwoju gospodarczego oraz poprawy sytuacji życiowej mieszkańców regionu,
- organizację 55 spotkań z mieszkańcami prowincji, w celu zwrócenia ich uwagi na główne wyzwania w zakresie ochrony tamtejszego środowiska naturalnego.
– Nagroda przyznana przez NFEH to jasny sygnał, że nasze działania przynoszą realny efekt i są zauważane. Będziemy je kontynuować oraz podejmować kolejne inicjatywy zgodne z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju. Będziemy robić to również w biznesie, np. dynamicznie rozwijając segment OZE, który jest jednym z kluczowych elementów strategii naszej spółki – dodał Prezes Kwieciński.
Projekty realizowane w ramach programu to nie jedyne działania prospołeczne oddziału PGNiG w Pakistanie, który podejmuje też doraźne inicjatywy będące odpowiedzią na bieżące potrzeby społeczności z terenów wokół koncesji. Aby wesprzeć mieszkańców regionu w czasie pandemii COVID-19 PGNiG kupiło i rozdystrybuowało 500 paczek z żywnością. Miejscowa ludność otrzymała również pomoc po katastrofalnych opadach monsunowych – oddział przekazał namioty i prowiant dla poszkodowanych.
Annual Environment Excellence Awards (AEEA)
Celem programu AEEA jest docenianie i promowanie organizacji, które wnoszą szczególny wkład w ochronę środowiska, ograniczanie emisji oraz kontrolowanie procesów związanych z utylizacją odpadów i zanieczyszczeniami, chroniąc tym samym krajowy i regionalny ekosystem. Nagroda wyróżnia podmioty, dla których zrównoważony rozwój to podstawa prowadzenia działalności bez szkody dla środowiska i zasobów naturalnych, w przyjaznej koegzystencji ze społecznościami lokalnymi.
Pomysłodawcą i organizatorem programu jest Narodowe Forum Środowiska i Zdrowia. NFEH to pakistańska organizacja non-profit, której celem jest szerzenie wiedzy na temat ochrony przyrody, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Podmiot aktywnie uczestniczy w rozmowach z lokalnymi decydentami, promując zasady zrównoważonego rozwoju jako niezbędny element realizowanych projektów i inwestycji. NFEH powstało w 1999 r. i jest organizacją stowarzyszoną z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP).
Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA