Przewiert pod Wisłą w ramach budowy gazowego Korytarza Północ-Południe został zakończony
GAZ-SYSTEM zakończył przewiert HDD (Horizontal Directional Drilling) na trasie inwestycji Pogórska Wola – Tworzeń pomiędzy miejscowościami Kraśniów i Biskupice. Przekroczenie Wisły miało długość 1018 m, a zagłębienie maksymalne wyniosło 38 m poniżej dna rzeki.
Przekroczenie Wisły jest częścią budowy gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Pogórska Wola – Tworzeń w ramach realizacji programu Korytarza Północ-Południe. Licząca 168 km trasa gazociągu przebiegać będzie przez obszar trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego, przez 22 gminy. Na całej trasie gazociągu realizowane są 152 przekroczenia przeszkód terenowych z wykorzystaniem nowoczesnych technik bezwykopowych. Ich zaplanowanie i wykonanie przyczynia się do zmniejszenia stopnia oddziaływania na środowisko oraz uciążliwości inwestycji dla mieszkańców.
Prace przy przewiercie pod Wisłą prowadzone były w trudnym terenie zalewowym. Pierwszy etap prac obejmował wykonanie przewiertu dla rurociągu o średnicy 200 mm. Kolejnym etapem było wykonanie wiercenia i poszerzania otworu, po którym osiągnięto wymaganą średnicę 1000 mm umożliwiającą wciągnięcie odcinka nowego gazociągu. Rury były przeciągane pod dnem rzeki z miejscowości Biskupice (województwo małopolskie) do Kraśniowa (województwo świętokrzyskie).
– Korytarz Północ-Południe to jeden z najważniejszych programów inwestycyjnych GAZ-SYSTEM. Przedsięwzięcie obejmuje położenie ponad 800 km nowych gazociągów i budowę wielu nowych obiektów, jak np. węzły i tłocznia. Pierwszy raz w ramach tego programu pokonujemy Wisłę, stosując przy tym nowoczesne i sprawdzone technologie. Dzięki temu ograniczamy ingerencję w środowisko naturalne do minimum – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.
Budowa Korytarza Północ-Południe umożliwi transport zwiększonych ilości błękitnego paliwa z Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe w kierunku południowym i wschodnim. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwe będą dostawy gazu ziemnego na potrzeby nowych odbiorców zarówno w Polsce, jak i w krajach sąsiednich.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wysokości ok. 617 mln zł. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI – Project of Common Interest) i podtrzymała go w kolejnych listach publikowanych co dwa lata. Zakończenie całej inwestycji jest planowane na czwarty kwartał 2021 r.
Więcej na temat gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń