Energa promuje fotowoltaikę wśród rolników
Energa Obrót, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, współpracuje z Pomorską Izbą Rolniczą w zakresie fotowoltaiki.
Pomorska Izba Rolnicza (PIR) z siedzibą w Pruszczu Gdańskim jest jednym z podmiotów, która zdecydowała się skorzystać z kompleksowej oferty Energi Obrotu w zakresie poprawy efektywności energetycznej, polegającej na budowie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu powstała instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy 10 kWp, która została równo podzielona na dwie mniejsze po 5 kWp każda: pierwsza na dachu budynku Izby oraz druga na gruncie obok niego.
Oszczędności i edukacja
24 panele fotowoltaiczne zasilać będą siedzibę PIR, zmniejszając rachunki za prąd (rocznie nawet o kilkadziesiąt procent). Izba chce także wykorzystać tę technologię jako element ścieżki edukacyjnej o nazwie „Odnawialne Źródła Energii – Energia Słońca”. Dzięki niej, zarówno zrzeszeni w PIR właściciele gospodarstw rolnych, jak też uczniowie pobliskiego Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących, będą mogli poznać bliżej ten dynamicznie rozwijający się segment energetyki prosumenckiej – na dzień 1 września 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w całej Polsce wyniosła 2528,371 MW i jest większa o 267,024 MW niż miesiąc wcześniej. Dla porównania wg raportu URE z marca 2020 r., do grudnia 2019 r. łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach fotowoltaicznych wyniosła 990,506 MW.
Ścieżka wyjaśnia zarówno działanie technologii fotowoltaicznej, zasady i wymogi montażu paneli, a także przybliża płynące z tego korzyści. Jej treści opracowane zostały wspólnie z ekspertami z Energi Obrotu.
Dostępne środki finansowania
W zależności od potrzeb gospodarstwa i mocy instalacji, rolnicy mogą skorzystać z różnych narzędzi wsparcia finansowego przy zakupie własnych paneli fotowoltaicznych. W przypadku zastosowania prywatnego, na użytek domowy, nadal dostępne są środki w rządowym programie „Mój Prąd”. Skorzystać też można z ulgi termomodernizacyjnej przy rocznym rozliczeniu podatkowym. W zależności od progu podatkowego wyniesie ona 17 bądź 32%.
W przypadku większych instalacji, przeznaczonych pod prowadzoną działalność rolną lub handlową, dostępne są z kolei m.in. dotacje rządowe i samorządowe, aukcje, preferencyjne pożyczki lub leasingi.
Panele „pod klucz”
Energa Obrót wszystkim klientom zainteresowanym poprawą efektywności energetycznej we własnych przedsiębiorstwach i gospodarstwach proponuje ofertę kompleksową – od wizji lokalnych, planistyki oraz wyboru najlepszych parametrów i technologii, przez wsparcie w pozyskaniu dodatkowego finansowania, aż po montaż i obsługę poinstalacyjną. W przypadku większych, komercyjnych instalacji Energa Obrót może też świadczyć usługę odkupu nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej.
Energa Obrót zaprasza zainteresowanych fotowoltaiką na swoją stronę – www.energa.pl. Znajdą tam specjalne kalkulatory, zarówno dla instalacji indywidualnych, jak i biznesowych, które pozwolą wstępnie oszacować m.in. koszt instalacji czy czas zwrotu inwestycji. Ze wstępną ofertą można też zapoznać się we wszystkich salonach spółki. Szczegółową ofertę i konkretną wycenę klienci otrzymają już po przeprowadzeniu wizji lokalnej.
Źródło: ENERGA SA