PORT PC: Boom na rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2020 r.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 r. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła. W I półroczu wolumen rynku pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do sprzedaży w pierwszym półroczu 2019 r., osiągając wzrost na poziomie +108%. Wg aktualnych szacunków wolumen sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda w 2020 przekroczy liczbę 40 tys. sztuk.
Rynek gruntowych pomp ciepła odnotował nieznaczny spadek w I połowie 2020 roku na poziomie około 10%.
Cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował w pierwszym półroczu wzrost na poziomie około 60% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania około 80%.
W II półroczu 2020 r. rozwój rynku pomp ciepła może być jeszcze bardziej znaczący, niż w I półroczu 2020 roku. Czynnikiem, który może znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży może być uruchomiona 15. maja tego roku nowa wersja programu „Czyste Powietrze”.
Jak twierdzi Paweł Lachman, Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła: już teraz wielu producentów i dystrybutorów zaobserwowało, że po uruchomieniu nowej wersji programu znacząco wzrosło zainteresowanie pompami ciepła wśród potencjalnych inwestorów. Dzięki uruchomieniu zwiększonego dofinansowania w przypadku pomp ciepła o wysokiej efektywności, spadek dotyczący gruntowych pomp ciepła może zostać zniwelowany w drugim półroczu.
Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła w najbliższych latach
Czynnikiem, który wpłynął na znaczny rozwój rynku pomp ciepła w poprzednim – 2019 r., była możliwość uzyskania dofinansowania na pompę ciepła do nowego budynku. Jednak w ramach aktualnej wersji programu „Czyste Powietrze” w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie ma możliwości uzyskania dotacji. Wycofanie ze wsparcia nowych budynków szczególnie się odbiło na gruntowych pompach ciepła, które osiągnęły w pierwszym półroczu 2020 r. delikatny spadek, rzędu około 10%, w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku. Jednak prawdopodobny jest nieznaczny wzrost sprzedaży w tej grupie urządzeń w drugiej połowie 2020 r.
Szansą na utrzymanie rozwoju rynku pomp ciepła w kolejnych latach byłoby uruchomienie programu wspierającego inwestycje w pompę ciepła w nowych budynkach.
Istotnym czynnikiem, który wpłynie na rozwój rynku pomp ciepła, będzie ogłoszona przez Komisję Europejska strategia inteligentnego łączenia sektorów. Strategia KE podkreśla, iż w UE do 2030 r. udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym wzrośnie do 40%, a do 2050 r. 50-70%. Ponadto wskazuje na równie istotny potencjał dużych pomp ciepła w budownictwie komercyjnym – w którym udział w 2030 osiągnie 65%, a do 2050 nawet 80%, ponadto duży potencja zastosowania w sieciach ciepłowniczych i przemyśle. W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazał, iż w Polsce również będzie kontynuowany trwający od kilka lat wzrost. Obecnie wynosi on niecałe 3% wszystkich budynków jednorodzinnych, a do 2030 r. wzrośnie do poziomu 23% w wariancie optymistycznym. Przy zapewnieniu optymalnych warunków wsparcia sprzedaży i rozwoju technologii, liczba pracujących pomp ciepła zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach jednorodzinnych w Polsce w 2030 r. może przekroczyć 2 mln szt.
Raport PORT PC „Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku” dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/Raport_PORTPC_2020
Komunikat KE o strategii łączenia sektorów „Powering a climate-neutral economy:
An EU Strategy for Energy System Integration”: https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/energy_system_integration_strategy_.pdf
Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła