Ministerstwo Klimatu przygotowało sprawozdanie dot. bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2019 r.
Ministerstwo Klimatu przygotowało sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2019 r. Zgodnie z dokumentem, w tym czasie, polski system gazu ziemnego działał bez zakłóceń, a bezpieczeństwo dostaw paliw gazowych nie było zagrożone.
Zdaniem Ministra Klimatu Michała Kurtyki potencjał sektora gazowego oraz infrastruktury gazowej może odegrać znaczną rolę w transformacji sektora energetycznego w Polsce.
– Wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego, jak również infrastruktury gazowej w obszarze tzw. gazów zdekarbonizowanych (wodoru i biometanu) to szansa na wzrost wykorzystania gazu ziemnego i infrastruktury gazowej w drodze do bezemisyjnej gospodarki – powiedział minister Kurtyka.
Zgodnie z danymi systematycznie zwiększające się zużycie paliw gazowych pokrywane jest w pełni ze zdywersyfikowanych źródeł, a zmniejszający się w bilansie udział importu z jednego kierunku zastępowany jest dostawami od pewnych i stabilnych dostawców. Filarem stale zwiększającego się poziomu dywersyfikacji pozostaje LNG, którego udział w bilansie dostaw dynamicznie rośnie.
Jak wynika ze sprawozdania, struktura zaopatrzenia kraju w paliwa gazowe pozostaje na zrównoważonym poziomie, a krajowe wydobycie wraz ze zdywersyfikowanym przywozem z zagranicy gwarantuje bezpieczeństwo dostaw paliw gazowych do odbiorców.
Założenia polityki dywersyfikacyjnej wymagają kontynuacji działań w zakresie rozbudowy zarówno połączeń międzysystemowych, jak i krajowej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Operatorzy systemu przesyłowego i systemów dystrybucyjnych konsekwentnie realizują więc projekty w zakresie rozbudowy sieci gazowej umożliwiając korzystanie z gazu ziemnego jak największej liczbie odbiorców.
***
Przygotowane w Ministerstwie Klimatu sprawozdanie w sposób kompleksowy opisuje stan polskiego sektora gazowego i postępy w zapewnianiu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do odbiorców.
Źródło: Ministerstwo Klimatu