Elektroenergetyka » Moc pomocy w czasie pandemii

Moc pomocy w czasie pandemii

17 lip 2020 Możliwość komentowania Moc pomocy w czasie pandemii została wyłączona

Infrastruktura Polskich Sieci Elektroenergetycznych, dzięki której prąd jest dostarczany do wszystkich regionów kraju, jest obecna w ponad 1000 gmin w całej Polsce. Dlatego też ważną częścią działalności firmy jest współpraca ze społecznościami lokalnymi. Ma to szczególne znaczenie w czasie pandemii. PSE podjęły szereg działań, które pomagają w  walce z koronawirusem mieszkańcom tych regionów, w których znajdują się lub powstają linie najwyższych napięć i stacje elektroenergetyczne. 

Wyjątkowa sytuacja wymagała niestandardowych, zróżnicowanych działań. Dzięki stałemu dialogowi prowadzonemu z partnerami społecznymi mogliśmy szybko reagować na  pojawiające się potrzeby związane z pandemią – wyjaśnia Ada Konczalska, Dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

Firma wykorzystała doświadczenia z organizacji programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, w ramach którego samorządy i organizacje pozarządowe mogły w zeszłym roku zgłaszać pomysły na projekty przynoszące długotrwały i pozytywny skutek dla okolicy. W ten sposób udało się zrealizować projekty edukacyjne, sportowe i infrastrukturalne w 76 gminach. Z ich efektów korzysta dziś ponad 110 tys. osób.

Pandemia zmieniła jednak priorytety – stały się nimi ochrona zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców. – Dlatego zmieniliśmy formułę „WzMOCnij Swoje Otoczenie”. Teraz wnioski można składać przez cały rok, a na dofinansowanie mogą liczyć także projekty pomagające w  przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 oraz wspierające walkę ze skutkami pandemii – wyjaśnia Ada Konczalska. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://wzmocnijotoczenie.pl/.

Sprzęt dla szpitali

PSE pomogły także szpitalom, przekazując im darowizny pieniężne i rzeczowe. Wraz z  rozwojem pandemii zmieniały się potrzeby lekarzy i służb medycznych, a decydującym czynnikiem był czas potrzebny na dostarczenie sprzętu. Dlatego PSE współpracowały z  Ministerstwem Aktywów Państwowych i Ministerstwem Zdrowia, dzięki czemu pomoc była skoordynowana i trafiała tam, gdzie była najbardziej potrzebna.

PSE sfinansowały m.in. zakup specjalistycznego samochodu do przewozu próbek oraz izolatorów RNA dla Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach koło Zduńskiej Woli, co pozwoliło na przyspieszenie prowadzenia badań u pacjentów z  podejrzeniem zakażenia COVID-19. Z kolei Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie oraz Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu zostały wyposażone w respiratory i inny specjalistyczny sprzęt medyczny oraz urządzenia do  dezynfekcji.

W ramach akcji #WdzięczniMedykom, PSE rozpoczęły także współpracę z Caritas Polska – największą organizacją dobroczynną, prowadzącą działalność na terenie całego kraju. Darowizny pozwolą na sfinansowanie specjalistycznego sprzętu medycznego dla placówek ochrony zdrowia, które znajdują się w gminach i powiatach, gdzie istnieje lub  powstaje infrastruktura elektroenergetyczna należąca do PSE.

Długofalowe planowanie

Trudno przewidzieć, kiedy skończy się pandemia, a wsparcie potrzebne jest cały czas. Dlatego PSE nadal pracują nad zakupem masek, przyłbic, kombinezonów, rękawiczek oraz środków do  dezynfekcji do ponad 40 samorządów i kilku domów opieki społecznej.

Niezależnie od zagrożeń i trudności spowodowanych przez koronawirusa, firma nie ograniczyła działań tylko do swoich podstawowych obowiązków: dbałości o stabilną i  bezpieczną pracę systemu elektroenergetycznego oraz realizacji inwestycji związanych z  budową i modernizacją infrastruktury przesyłowej.

Nie zamierzaliśmy rezygnować z  naszej aktywności przy projektach społecznych. Dlatego wraz partnerami znaleźliśmy sposób na dostosowanie się do  nowej sytuacji – tłumaczy Ada Konczalska. Jedną z takich inicjatyw są „Pingpongowe marzenia z PSE”, w  ramach których operator systemu przesyłowego współpracuje z Polskim Związkiem Tenisa Stołowego. Dotychczas w ramach akcji organizowano treningi i turnieje dla młodych zawodników. W czasie pandemii nie było to możliwe. – Postawiliśmy więc na aktywność online: materiały szkoleniowe, wirtualne treningi czy zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu – mówi Konczalska. 

Źródło:Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA

Wpis został opublikowany 17 lip 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.