Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Europie
Od 8 lipca br. Europejska Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER, Agency for Cooperation of Energy Regulators) prowadzi konsultacje społeczne dotyczące metod zapewniających transgraniczny udział w mechanizmach mocowych. Konsultacje potrwają do 5 sierpnia br. Metody, zasady oraz warunki określone w przepisach Pakietu Czysta energia dla wszystkich Europejczyków, są kluczowe dla zapewnienia i poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej w Europie.
Stosownie do przepisów rozporządzenia o rynku wewnętrznym, odpowiednie propozycje zostały przygotowane przez organizację ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity), która po przeprowadzeniu w okresie od 31 stycznia do 13 marca 2020 r. konsultacji społecznych, 5 lipca 2020 r. przekazała je następnie Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki.
Zakres konsultacji
Konsultacje dotyczą narzędzi zapewniających transgraniczny udział w mechanizmach mocowych, takich jak:
- metody wyliczania maksymalnych wejściowych zdolności wytwórczych na udziału zagranicznych zdolności wytwórczych w mechanizmach mocowych,
- metody podziału przychodów powstałych w wyniku alokacji;
- wspólne zasady przeprowadzania kontroli dostępności połączeń transgranicznych
- wspólne zasady określania, kiedy płatność z tytułu niedostępności jest wymagalna;
- warunki prowadzenia rejestru dostawców zdolności wytwórczych przez operatora systemu przesyłowego,
- wspólne zasady identyfikowania zdolności wytwórczych kwalifikujących się do udziału w mechanizmie zdolności wytwórczych.
Ostateczne brzmienie konsultowanych dokumentów będzie miało wpływ na funkcjonowanie krajowych mechanizmów mocowych.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej reguluje działanie wspólnego rynku energii elektrycznej, w tym funkcjonowanie mechanizmów mocowych – zarówno w odniesieniu do mechanizmów istniejących (czyli tych, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską przed wejściem w życie tego rozporządzenia), jak i mechanizmów planowanych. W przypadku Polski takim mechanizmem jest rynek mocy. Zapewnienie transgranicznego udziału mocy w mechanizmach mocowych zostało również zawarte w ustawie o rynku mocy.
Stosownie do przepisów rozporządzenia o rynku wewnętrznym, mechanizmy zdolności wytwórczych inne niż rezerwy strategiczne oraz w przypadku gdy jest to technicznie wykonalne, rezerwy strategiczne, muszą być otwarte dla bezpośredniego transgranicznego udziału dostawców zdolności wytwórczych znajdujących się w innym państwie członkowskim. Konieczne jest zapewnienie aby zagraniczne zdolności wytwórcze, które są w stanie zapewnić równorzędne parametry techniczne w porównaniu z krajowymi zdolnościami wytwórczymi, miały możliwość udziału w tym samym procesie konkurencyjnym co krajowe zdolności wytwórcze. W celu umożliwienia udziału mocy zagranicznych w krajowych mechanizmach operatorzy systemów przesyłowych co roku ustalają maksymalne wejściowe zdolności wytwórcze dostępne na potrzeby udziału zagranicznych zdolności wytwórczych w oparciu o zalecenia regionalnego centrum koordynacyjnego[1], które co roku mają obowiązek wyliczyć maksymalne wejściowe zdolności wytwórcze dostępne na potrzeby udziału zagranicznych zdolności wytwórczych. W wyliczeniach tych uwzględnia się oczekiwaną dostępność połączenia wzajemnego oraz prawdopodobne zbieżne wystąpienie przeciążenia w systemie, w którym stosowany jest mechanizm oraz systemie, w którym znajdują się zagraniczne zdolności wytwórcze. Wyliczenia takie wymagane są dla każdej granicy obszaru rynkowego.
Po zakończeniu konsultacji ACER przeanalizuje zgłoszone w ich trakcie opinie i w terminie trzech miesięcy, tj. do 5 października br., podejmie decyzję o zatwierdzeniu bądź modyfikacji metodyki. W przygotowanie ostatecznej decyzji zaangażowani będą regulatorzy z państw członkowskich UE.
ACER i URE zachęcają zainteresowane podmioty do udziału w konsultacjach społecznych.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki