Zielona rewolucja w Parku Śląskim
Listy intencyjne w sprawie podjęcia działań poprawiających efektywność energetyczną i inwestycje w odnawialne źródła energii podpisano w siedzibie Parku Śląskiego. Spółka Tauron podpisała również porozumienia z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym i Funduszem Górnośląskim. W spotkaniu uczestniczyła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
– Efektywność energetyczna i rozwój odnawialnych źródeł energii to przyszłość województwa śląskiego. Stawiamy na nowe i przyjazne dla środowiska technologie w przestrzeni publicznej. Park Śląski przejdzie w najbliższych latach prawdziwą metamorfozę i wierzę, że stanie się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających – podkreśla Marszałek Jakub Chełstowski.
W ramach porozumienia w Parku Śląskim ma powstać inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Na parkingach wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych.
– Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska – mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia. – Nasza działalność koncentruje się na Śląsku, tu mieszkają nasi pracownicy i klienci, i z tym regionem wiążemy naszą przyszłość. Chcemy, by transformacja energetyczna Taurona towarzyszyła transformacji Śląska – dodaje Filip Grzegorczyk.
Wypoczywający w Parku Śląskim będą mogli korzystać z nowej, inteligentnej infrastruktury parkowej. Planowane jest postawienie ławek i latarni umożliwiających indukcyjne ładowanie sprzętów elektronicznych, takich jak telefony czy tablety. Nie trzeba będzie martwić się także o Wifi.
– Trzy miliony osób odwiedza każdego roku Park Śląski. Dzięki współpracy z Tauronem będziemy mogli wprowadzić do parku hulajnogi, rowery i nowoczesną infrastrukturę. Zamierzamy wykorzystać też fotowoltaikę do zasilania hali Kapelusz – dodaje Prezes Parku Śląskiego, Agnieszka Bożek.
Energetyczną rewolucję przejdą też parkowe budynki. Hala wystawowa „Kapelusz” zyska zasilanie pochodzące z fotowoltaiki. Energii z OZE będą używać także nowe budynki i infrastruktura parkingowa. Badana jest także możliwość wdrożenia nowoczesnej instalacji mCHP hybrydowej z wodorowym ogniwem paliwowym.
Tauron i Fundusz Górnośląski zadeklarowały podjęcie współpracy w zakresie realizacji projektów budowy niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii, realizacji prac badawczych i rozwojowych związanych z budową innowacyjnych hybrydowych układów kogeneracyjnych opartych o wodorowe ogniwa paliwowe i realizacji projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej, w tym energooszczędnych systemów oświetleniowych.
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i Tauron podpisały z kolei list intencyjny w sprawie budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
Źródło: www.slaskie.pl