NFOŚiGW: Pięć zmian dla polskich wnioskodawców LIFE
Dofinansowanie LIFE i NFOŚiGW dla wszystkich do 95%, pożyczka na koszt niekwalifikowany, skrócenie czasu rozpatrywania wniosku, ułatwienia we wnioskowaniu o krajowe wsparcie oraz wsparcie eksperckie na etapie przygotowania aplikacji – to propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla polskich podmiotów szukających wsparcia z unijnego Programu LIFE.
– Będzie szybciej i prościej. Odpowiadamy na potrzeby instytucji, które mają pomysły na innowacyjne projekty w dziedzinie środowiska lub klimatu. Oferujemy krajową dotację na współfinansowanie oraz pomoc w opracowaniu koncepcji i wniosków. Naszą ofertę kierujemy do instytucji, które chcą konkurować o granty na poziomie całej UE – wyjaśnia Wiceprezes NFOŚiGW, Artur Lorkowski.
Do 95% dofinansowania
Na udogodnienia mogą liczyć wszystkie polskie podmioty – zarówno te, które będą koordynować projekt, oraz takie, które przyjmą rolę współbeneficjenta inicjatyw międzynarodowych. Co do zasady poziom unijnego dofinansowania z LIFE to 55% kosztów kwalifikowanych, ale w obszarze ochrony przyrody można uzyskać nawet 75% dofinansowania. W sumie – unijny LIFE i pomoc NFOŚiGW – to nawet do 95% dofinansowania dla najlepszych.
To oznacza, że projekty zaakceptowane przez KE otrzymają dofinansowanie ze środków krajowych w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych. To rozwiązanie zarówno dla tegorocznych, jak i zeszłorocznych wnioskodawców oraz tych, którzy nie korzystali dotychczas z dofinansowania krajowego.
Na uproszczeniu systemu skorzystają głównie przedsiębiorcy, ale również instytuty badawcze, uczelnie wyższe i samorządy, które do tej pory nie miały zagwarantowanego wsparcia krajowego do limitu 40%.
Pożyczka na koszt niekwalifikowany
Ponadto w programie priorytetowym NFOŚiGW „Współfinansowanie Programu LIFE” nadal obowiązują dwa rodzaje pożyczek: na zachowanie płynności finansowej i zapewnienie wkładu własnego wnioskodawcy.
Nowością jest natomiast możliwość sfinansowania w ramach niskooprocentowanej pożyczki części kosztów niekwalifikowanych przez KE, ale niezbędnych dla realizacji projektu. W ten sposób NFOŚiGW ogranicza jedną z podstawowych barier w realizacji polskich projektów LIFE.
Skrócenie terminów
Procedowanie wniosku LIFE – na poziomie krajowym – będzie znacząco ułatwione. NFOŚiGW planuje skrócenie czasu rozpatrywania wniosku o współfinansowanie z 45 do 35 dni.
Uproszczenie wniosków
Poza tym – na pierwszym etapie (wstępnej ocenie) – nie będzie wymogu dostarczania harmonogramu rzeczowo-finansowego. Zrezygnowano też z oceny efektywności kosztowej przedsięwzięcia, uznając, że NFOŚiGW nie będzie dublował oceny, dokonanej już przez ekspertów Komisji Europejskiej.
Bezpłatna, profesjonalna pomoc
W całym procesie przygotowawczym, na każdym etapie, polscy beneficjenci LIFE mogą liczyć na wsparcie, wiedzę i doświadczenie NFOŚiGW, który pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE. Zainteresowani Programem LIFE przedsiębiorcy, NGO-sy, samorządy, instytuty czy uczelnie już teraz mogą rezerwować sobie czas na e-szkolenia, które NFOŚiGW przeprowadzi na przełomie kwietnia i maja, a o szczegółach będzie informował już niebawem m.in. na swojej stronie internetowej.
***
Program priorytetowy „Współfinansowanie Programu LIFE” jest krajowym uzupełnieniem unijnego Programu LIFE. Dotychczas Narodowy Fundusz wsparł 83 polskie projekty LIFE, na które przeznaczył ponad 300 mln zł.
Warto pamiętać, że w tegorocznym naborze LIFE Komisja Europejska rozdysponuje aż 450 mln euro, a największe szanse na unijne pieniądze mają ci, którzy wymyślą eko-rozwiązania ważnego europejskiego problemu środowiskowego lub klimatycznego.
W podprogramie na rzecz środowiska KE czeka na fiszki projektowe, czyli noty koncepcyjne, do 14 lub 16 lipca 2020 r. (w zależności od priorytetu), a potem na pełne wnioski tych, którzy będą najlepsi – do lutego 2021 r. Termin złożenia pełnych aplikacji dla projektów na rzecz klimatu, gdzie ubieganie się o dofinansowanie jest jednoetapowe (tylko pełny wniosek), to 6 października 2020 r.
Więcej o Programie LIFE:
- Strona KE: https://ec.europa.eu/easme/en/section/life/calls-proposals
- Strona NFOŚiGW: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-zagraniczne/instrument-finansowy-life/
- Krajowy Punkt Konsultacyjny LIFE: life@nfosigw.gov.pl
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej