Dutch e-mobility Day, czyli elektromobilność po niderlandzku
Ponad stu ekspertów i praktyków elektromobilnoiści z Polski i Niderlandów omawiało najlepsze praktyki rozwoju zeroemisyjnego transportu. Dutch e-mobility Day zostało zorganizowane w Warszawie przez Ambasadę Królestwa Niderlandów oraz PSPA. Podczas wydarzenia ogłoszono m.in. otwarcie polskiego oddziału EVBox, jednego z wiodących producentów stacji ładowania na świecie.
W Dutch e-mobility Day wzięło udział ponad 100 uczestników reprezentujących polskie oraz niderlandzkie przedsiębiorstwa, organizacje branżowe oraz administrację publiczną. Wydarzenie pod patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) dało możliwość poznania stosowanych w obu krajach praktyk wdrażania. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o rynku pojazdów elektrycznych w Niderlandach, roli, jaką pełni zeroemisyjny transport w miastach, inteligentnych sieciach energetycznych oraz perspektywach rozwoju polskiego systemu e-mobilty w najbliższych latach.
– Niderlandy są europejskim liderem w zakresie rozbudowy ogólnodostępnej infrastruktury ładowania EV, a w 2019 r. znalazły się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby rejestracji samochodów z napędem elektrycznym. Polska jest natomiast jednym z liderów w obszarze rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego. Wzajemnie możemy się od siebie bardzo wiele nauczyć. Dutch e-Mobility Day stanowi platformę wymiany doświadczeń, na bazie której będzie pogłębiana współpraca pomiędzy Polską a Niderlandami – mówi Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA.
Niderlandy dążą do całkowitego wyeliminowania paliw konwencjonalnych z sektora transportu, a w zakresie rozwoju elektromobilności plasują się w europejskiej czołówce. Zawdzięczają to wprowadzeniu licznych zachęt podatkowych (m.in. z zakresu podatku dochodowego oraz drogowego), a także wysokiej świadomości społecznej w obszarze zeroemisyjnego transportu.
Wdrażanie innowacji i nowych technologii w Niderlandach możliwe jest również dzięki ścisłej współpracy podmiotów aktywnych w obszarze e-mobility: od firm produkujących samochody i akumulatory po operatorów infrastruktury ładowania i systemu car-sharingu. Dynamiczny rozwój elektromobilności w Niderlandach wynika ze skoordynowanych działań władz, sektora prywatnego oraz instytucji badawczo-rozwojowych. Kooperację umożliwiają instytucje branżowe, takie jak ElaadNL, która zrzesza i integruje wielu uczestników niderlandzkiego rynku zeroemisyjnego transportu. W Polsce analogiczną rolę pełni Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
– Moim celem, jako Wiceprezesa AVERE, największej europejskiej organizacji branżowej związanej z sektorem e-mobility, jest transfer wiedzy i najlepszych praktyk z krajów o rozwiniętym rynku elektromobilności do krajów, w których ten rynek znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Zorganizowanie Dutch e-Mobility Day w Warszawie stanowi istotny element takich działań – podkreśla Maciej Mazur.
Podczas Dutch e-Mobility Day ogłoszono otwarcie pierwszego oddziału EVBox w Polsce. Nowe biuro umożliwi spółce rozwój działalności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. EVBox to wiodący producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych i oprogramowania do zarządzania ładowaniem. Od 2017 r. firma należy do międzynarodowego koncernu energetycznego Engie. Dyrektorem Regionalnym EVBox został Janusz Grądzki.
W wydarzeniu wzięli ponadto udział przedstawiciele takich firm jak np. Allego, będącego jednym z największych operatorów infrastruktury ładowania w Unii Europejskiej, Heliox, LeasePlan Poland, EBKE, Alfen, Blue Current, Last Mile Solutions czy Rolling the City – producenta elektrycznych furgonetek i pick-upów dla przedsiębiorców miejskich. Obecni byli także reprezentanci miasta Utrecht oraz Niderlandzkiej Agencji Przedsiębiorczości RVO.