Energia z odpadów w Olsztynie i Gdańsku
Ponad 100 mln euro z Funduszu Spójności trafi do Gdańska i Olsztyna, gdzie powstaną zakłady pozyskiwania energii z odpadów. Komisja Europejska właśnie zatwierdziła finansowanie tych inwestycji, które jednocześnie wpłyną na lepsze gospodarowanie odpadami w Polsce. – Te projekty to dobre przykłady stosowania zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” – mówi komisarz Elisa Ferreira.
Niemal 63 mln euro zostanie przeznaczone na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Gdańsku. Dzięki termicznej utylizacji około 160 tys. ton stałych odpadów komunalnych rocznie zakład będzie jednocześnie wytwarzał energię elektryczną i ciepło użytkowe.
Komisja zatwierdziła także wartą blisko 40 mln euro inwestycję, która będzie polegała na budowie podobnego zakładu odzysku energii w Olsztynie. Także ten zakład będzie pozyskiwał energię cieplną i energię elektryczną ze stałych odpadów komunalnych. W ten sposób zapewni zarówno efektywne gospodarowanie odpadami, jak i zaspokoi zapotrzebowanie mieszkańców na energię.
– Te projekty to dobre przykłady stosowania zasady, którą kierujemy się w polityce spójności UE: „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Lokalnie zakłady te przyczynią się do lepszego przetwarzania odpadów i poprawy efektywności wytwarzania energii w obu miastach, zaś globalnie ograniczą uciążliwość odpadów dla środowiska w całym obszarze Morza Bałtyckiego – powiedziała Komisarz ds. Spójności i Reform Elisa Ferreira.
Zakład w Olsztynie ma zostać uruchomiony w listopadzie 2022 r. Inwestycja w Gdańsku ma zacząć pracę od stycznia 2023 r., a towarzyszyć jej będą działania edukacyjne i promocyjne skierowane do miliona lokalnych mieszkańców, mające unaocznić im, jak ważne jest ograniczenie wytwarzania odpadów i właściwa ich utylizacja.