RATUNPAKI, czyli pomoc w jaskiniach
Pokazy i prelekcje o bezpieczeństwie w górach i jaskiniachzorganizowali dziś w Krakowie TAURON i Fundacja GOPR. Podczas wydarzenia na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego ratownicy GOPR otrzymali od TAURONA „RATUNPAK” – specjalny zestaw do udzielania pierwszej pomocy w trakcie jaskiniowych akcji ratowniczych.
– Idea RATUNPAKA to pokłosie tragicznego wypadku w tatrzańskiej jaskini Wielka Śnieżna – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. – Ratownicy górscy wskazali wówczas na pilną potrzebę stworzenia indywidualnego wyposażenia w postaci osobistych apteczek jaskiniowych. Postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel i już dziś do GOPR-u 300 takich zestawów. Apteczka o małym rozmiarze i wodoszczelnym materiale odpornym na przetarcia, ułatwi i usprawni pracę ratowników w trudnych warunkach jaskiniowych – dodaje rzecznik TAURONA.
Przekazane apteczki jaskiniowe zawierają m.in. folię NRC, świeczkę, zapałki, gazę jałową, sól fizjologiczną czy bandaże elastyczne.
– Głęboko pod ziemią ratownik musi borykać się z wodą, lepkim i ciężkim błotem, ciasnymi korytarzami, przez które trzeba się długo i mozolnie przeciskać – tłumaczy Marcin Kądziołka, Prezes Fundacji GOPR. – W takim środowisku grotołazi przemieszczają się w dobrze dopasowanych kombinezonach, kasku, uprzęży i sprzęcie jaskiniowym. Podarunek TAURONA z całą pewnością ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych, a ponieważ konsultowaliśmy projekt na każdym jego etapie ze środowiskiem grotołazów Polskiego Związku Alpinizmu, spełnia nasze oczekiwania – zapewnia prezes Fundacji GOPR.
Podczas krakowskiego wydarzenia odbyły się m.in.prezentacja RATUNPAKA i aplikacji Ratunek, warsztaty wspinaczkowe, przeciwdziałania hipotermii, wiązania węzłów oraz pokaz akcji psów ratowniczych.
Dla dzieci przygotowany został górski tor przeszkód ze sztuczną rzeką, nierównym szlakiem, tunelem jaskiniowym oraz sztuczna ścianka wspinaczkowa.
Uczestnicy mieli również możliwość treningu na fantomie multimedialnym przekazującym informacje zwrotne o jakości resuscytacji krążeniowo-oddechowej i otrzymania spersonalizowanych kart ICE (ang. In case of emergency), informujących ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Na placu Jeziorańskiego przez cały czas dostępni byli Marcin Kądziołka, prezesFundacji GOPR oraz Maciej Więcek – doświadczeni ratownicy GOPR, a także Tomasz Piprek, szef Podkomisji Ratownictwa Jaskiniowego GOPR.
Rozpoczęta w 2018 r. współpraca TAURONA z Fundacją GOPR zaowocowała już wieloma wspólnymi przedsięwzięciami. Zaliczyć tu można projekty edukacyjne zwiększające bezpieczeństwo, obchody Dnia Ratownika Górskiego, a także specjalistyczne szkolenia dla pracowników Grupy TAURON.
GOPR w liczbach (za 2018 r.):
✓ 2176 osób uratowanych
✓ 2066 wypraw i akcji ratunkowych
✓ 222 857 przepracowanych społecznie godzin przez ratowników GOPR
GOPR przypomina:
✓ Dbaj o kondycję i rozwój kwalifikacji górskich pod okiem profesjonalistów.
✓Dobierając sprzęt, zwracaj uwagę na jego jakość – w sytuacji zagrożenia właściwe wyposażenie możedecydować o Twoim bezpieczeństwie.
✓ Pamiętaj, że mimo sprawdzenia komunikatów pogodowych, pogoda w górach może się dynamicznie zmienić, na copowinieneś być przygotowany.
✓ Wychodząc w góry, zostaw komuś informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
✓ Trasę dostosuj zawsze do swoich możliwości i panujących warunków w górach.
✓Zawsze zabieraj ze sobą naładowany telefon z Aplikacją RATUNEK lub numerem alarmowym (985, 601 100 300).
✓ Wybierając się na narty zapoznaj się z zasadami Dekalogu Narciarskiego.
✓ Na bieżąco oceniaj trasę, warunki i swoje zmęczenie.
✓Czasem najlepszą decyzją jest rezygnacja z dalszejwędrówki i bezpieczny powrót do domu.
✓ W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia w górach zawsze wzywaj ratowników górskich.
Odwiedź Facebooka www.facebook.com/FundacjaGOPRlub wejdź na stronę www.fundacja.gopr.pl.
Źródło: TAURON Polska Energia SA