News » Konsultacje sposobu działania instrumentu pożyczkowego w programie Czyste Powietrze

Konsultacje sposobu działania instrumentu pożyczkowego w programie Czyste Powietrze

18 paź 2019 Możliwość komentowania Konsultacje sposobu działania instrumentu pożyczkowego w programie Czyste Powietrze została wyłączona

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się o dofinansowanie w dwóch formach: bezzwrotnej dotacji oraz niskooprocentowanej pożyczki. Druga forma w zamyśle miała być wsparciem dla tych beneficjentów, którzy nie są w stanie zapewnić wkładu własnego na tę część kosztów, które nie będą wypłacone w formie bezzwrotnej. Celem tego instrumentu miało być pomostowe wsparcie beneficjentów Czystego Powietrza w dostarczeniu im płynności finansowej niezbędnej dla przeprowadzenia termomodernizacji oraz wymiany przestarzałych źródeł w ich domach.

Konstrukcja pożyczki oraz praktyka działania systemu pożyczek udzielanych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach programu Czyste Powietrze wywołuje jednak szereg krytycznych uwag ze strony wnioskodawców i beneficjentów programu Czyste Powietrze, jak również organizacji pozarządowych zajmujących się poprawą jakości powietrza w Polsce. Instrument ten budził również szereg wątpliwości i uwag ze strony ekspertów Banku Światowego dokonujących ewaluacji programu Czyste Powietrze w ramach programu Catching Up Regions, jak również przedstawicieli DG REGIO zaangażowanych w ten program.

Mając na względzie powyższe uwarunkowania zdecydowaliśmy się na zamówienie ewaluacji działania instrumentu pożyczkowego u osób, które zawodowo trudnią się wsparciem przyszłych beneficjentów programu Czyste Powietrze w pozyskiwaniu środków z tego programu.

NFOŚiGW uruchamia konsultacje społeczne załączonego materiału. Celem konsultacji jest umożliwienie osobom zainteresowanym udziałem w programie Czyste Powietrze, jego beneficjentom, organizacjom pozarządowym zajmującym się poprawą jakości powietrza i ochroną środowiska naturalnego, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom przedsiębiorców oraz konsumentów i wszystkim, dla których ważna jest efektywna walka ze smogiem, wzięcia udziału w ocenie sposobu dotychczasowego działania tego instrumentu, jak również w formułowaniu wniosków i konkluzji wynikających z analizy tego dokumentu.

Uczestnicy konsultacji społecznych proszeni są o przekazanie swoich uwag do publikowanego dokumentu do dnia 31 października 2019 r. na adres mailowy: pozyczkiCzystePowietrze@nfosigw.gov.pl

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wpis został opublikowany 18 paź 2019 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.