Gaz ziemny i OZE w Elektrociepłowni Stalowa Wola
Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) rozważa poszerzenie swoich zasobów wytwórczych opartych na gazie ziemnym o blok OZE, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie tego zakładu, którego właścicielem jest TAURON Wytwarzanie. W tym celu obie strony podpisały list intencyjny.
W liście strony podkreślają, że ich intencją jest nabycie bloku biomasowego należącego do TAURON Wytwarzanie przez ECSW. Strony rozpoczynają analizy warunków technicznych, ekonomicznych i prawnych nabycia bloku przez ECSW.
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski z uznaniem odniósł się do inicjatywy spółki TAURON Polska Energia wraz z Elektrociepłownią Stalowa Wola, które podejmują starania na rzecz wykorzystania i produkcji energii z jej niskoemisyjnych źródeł. – Zrealizowanie tego projektu pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z dbałością o środowisko naturalne – powiedział Minister Energii.
– Rozwój niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii to kierunek wpisujący się w Zielony Zwrot TAURONA, w którym założyliśmy obniżenie emisyjności o połowę w perspektywie 2030 r. Podpisanie listu to także dowód na to, że poważnie traktujemy nasze deklaracje dotyczące obecności i rozwoju działalności w Stalowej Woli – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.
– Jako współudziałowiec Elektrociepłowni Stalowa Wola będziemy rozważać i oceniać przejęcie przez ECSW bloku biomasowego, należącego do TAURON Wytwarzanie. W Grupie Kapitałowej PGNiG dążymy do produkcji ciepła i energii elektrycznej w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska naturalnego, dlatego wykorzystujemy w coraz szerszym zakresie zarówno gaz ziemny, jak i biomasę np. jako paliwo w Elektrociepłowni Siekierki – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA – Przyglądamy się wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, ponieważ regulacje na poziomie europejskim wyraźnie zwiększają atrakcyjność ekonomiczną projektów opartych na OZE. Blok na biomasę w Stalowej Woli zasługuje na dobre, profesjonalne zarządzanie i ma szansę stać się wartościowym uzupełnieniem dla naszej dużej inwestycji w ECSW – dodał.
ECSW – spółka, w której TAURON Wytwarzanie oraz PGNiG TERMIKA mają po 50% akcji, buduje w Stalowej Woli nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji. Obok energii elektrycznej, będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Przejęcie bloku do eksploatacji planowane jest na koniec I kwartału 2020 r.
Fotowoltaika i paliwa alternatywne
W sierpniu br. TAURON zadeklarował wsparcie miasta przy budowie nowoczesnej instalacji spalania paliwa alternatywnego (RDF). Ten projekt pozwoli miastu wykonać ruch w kierunku rozwoju energetyki spełniającej najwyższe standardy. Proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w dedykowanych zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego.
Grupa TAURON prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy TAURON do 2025 r.
Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.
Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Kogeneracja ciepła i energii a gaz ziemny i biomasa
PGNiG TERMIKA to wiodący w Polsce wytwórca ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji – czyli skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w trakcie tego samego procesu technologicznego. Łączne moce PGNiG Termika z wszystkich 5 instalacji wytwórczych to moc cieplna 4350 MWt i elektryczna 1017 MWe.
Firma dostarcza 11% produkowanego w Polsce ciepła sieciowego, które dociera do 70 proc. mieszkańców Warszawy i 60% mieszkańców odstołecznych miejscowości: Pruszkowa, Piastowa i Michałowic. W sumie jest to ponad 1 200 000 osób zamieszkujących w około 660 000 mieszkań.
Jedną z inwestycji przeprowadzonych w Elektrociepłowni Siekierki, należącej do PGNiG Termika, jest oddany do eksploatacji w 2016 r. kocioł biomasowy, który został przebudowany z kotła węglowego. Zmiana paliwa z węglowego na biomasowe skutkuje zmniejszeniem rocznej emisji dwutlenku węgla z zakładu o 225 000 ton oraz spadkiem o 97% emisji tlenków siarki, o 64% związków azotu i o 86% pyłu.
Z kolei budowa bloku gazowo-parowego realizowana w Elektrociepłowni Żerań to największa i najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce. Nowa inwestycja gazowa zastąpi stare bloki węglowe i będzie oddana do użytku w 2020 r. Po uruchomieniu nowego bloku, sprzedaż energii elektrycznej w kogeneracji EC Żerań wzrośnie o ok. 160%, z obecnego poziomu 1,3 TWh do 3,3 TWh. Nowy blok gazowo-parowy w EC Żerań będzie emitował o ok. 40% mniej CO2 w porównaniu do wyłączonych kotłów węglowych.
Źródło: TAURON Polska Energia SA