XXI Sympozjum Informacyjno-Szkoleniowe Diagnostyka i Remonty Urządzeń Energetycznych za nami
Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych „Pro Novum” Sp. z o.o., zorganizowało XXI Sympozjum Informacyjno-Szkoleniowe: DIAGNOSTYKA I REMONTY URZĄDZEŃ ENERGETYCZNYCH, Bezpieczeństwo i Dyspozycyjność Urządzeń Energetycznych.
PATRONAT HONOROWY:
- Urząd Dozoru Technicznego
PARTNERZY MERYTORYCZNI:
- PKN ORLEN S.A.
- TAURON Wytwarzanie S.A.
- Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie
PATRONAT MEDIALNY:
- Cire.pl
- Energetyka
- Dozór Techniczny
- Nowa Energia
TEMATYKA SYMPOZJUM obejmowała:
- Technologie zwiększające bezpieczeństwo i dyspozycyjność urządzeń
- Bezpieczeństwo i dyspozycyjność w ostatniej fazie resursu urządzeń
- Modernizacje poprawiające elastyczność urządzeń cieplno-mechanicznych elektrowni
- Diagnostyka wspierająca przedłużanie pracy długo eksploatowanych urządzeń cieplno-mechanicznych elektrowni
- Diagnostyka wspierająca dyspozycyjność bloków eksploatowanych w trybie regulacyjnym
- Wykorzystanie metod sztucznej inteligencji w diagnostyce i eksploatacji urządzeń
- Innowacyjne metody badań i oceny stanu technicznego urządzeń energetycznych
CEL SYMPOZJUM
Wśród wymagań, często wzajemnie sprzecznych, które powinny spełnić urządzenia energetyczne dwa z nich tj. bezpieczeństwo i dyspozycyjność posiadają najwyższy status. Obydwa w pierwszym rzędzie zależą od stanu technicznego urządzenia. Obydwa znajdują się pod silną presją ekonomiczną nawet wtedy, gdy mówi się, że bezpieczeństwo nie ma swojej ceny. Bezpieczeństwo wspierają odpowiednie przepisy prawa zwłaszcza dla urządzeń podlegających Urzędowi Dozoru Technicznego. Prawidłowy stan techniczny powinny wspierać odpowiednie standardy i wytyczne oraz wysokie kompetencje w zakresie eksploatacji, diagnostyki i remontów.
Wydaje się, że w dającej się przewidzieć przyszłości lista problemów i priorytetów nie ulegnie zmianie. Trudności w zakresie ich spełnienia mogą jednak wzrosnąć. Dający się zauważyć spadek kompetencji technicznych może być szybszy niż utrata trwałości długo eksploatowanych bloków zwłaszcza, że warunki eksploatacji w szczególności bloków w energetyce zawodowej, zaprojektowanych w odległych czasach, będą coraz trudniejsze do spełnienia.
Tegoroczne Sympozjum było okazją nie tylko do identyfikacji i przeglądu bieżących problemów związanych z bezpieczeństwem i dyspozycyjnością urządzeń, ale także stworzył warunki do prezentacji rozwiązań, zwłaszcza innowacyjnych, z zastosowaniem nowych idei i najnowszych technologii.
Źródło: Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych „Pro Novum” Sp. z o.o.