Minister Henryk Kowalczyk: Elektroodpady to źródło cennych surowców
Pozbywaj się elektrośmieci odpowiedzialnie” – pod taką nazwą odbyła się z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci konferencja prasowa z udziałem Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i przedstawicieli branży RTV/AGD – Wojciecha Koneckiego oraz Michała Kanownika. Podczas konferencji po raz pierwszy zostały zaprezentowane badania na temat stanu świadomości konsumentów w postępowaniu z e-odpadami.
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami tylko 40% Polaków ocenia, że wie dużo lub trochę na temat tego, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Są to głównie mieszkańcy dużych aglomeracji.
– Niestety, nadal nie wszyscy Polacy wiedzą, w jaki sposób postępować z elektroodpadami. Dlatego resort środowiska wspólnie z organizacjami pozarządowymi prowadzi wielotorowe akcje edukacyjne – powiedział Minister Henryk Kowalczyk.
– Przypomnę tylko, że elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania. W przypadku zakupu nowego sprzętu, dostarczanego przez sprzedawcę do domu, można skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu – dodał Dyrektor Generalny APPLiA Polska – Wojciech Konecki.
Elektroodpady – źródło cennych surowców
Kompletne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią źródło wielu surowców, np.: złota, srebra, miedzi i aluminium, które można ponownie wykorzystać. Aby jednak tak się stało, muszą najpierw trafić do punktu zbierana elektrośmieci, a następnie do zakładu przetwarzania, gdzie są demontowane i poddawane recyklingowi.
– Odzysk surowców i ich użycie do produkcji nowych urządzeń zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych – przypomniał Minister Kowalczyk.
Minister zaapelował również, by nie demontować sprzętów samodzielnie, ponieważ mogą one uwolnić substancje zagrażające zdrowiu i środowisku.
– Nie wyrzucajmy ich także do śmietnika. Kluczowy jest odzysk surowców, a w tym przypadku nawet realizowanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego wszystkie zużyte elektrośmieci w jak największym stopniu należy poddać recyklingowi – podkreślił Minister.
O Międzynarodowym Dniu Bez Elektrośmieci
Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, który obchodzony jest 13 października, to światowa inicjatywa WEEE Forum, które zrzesza organizacje odzysku typu not-for-profit zajmujących się zbiórką elektroodpadów. W tym roku w akcji udział weźmie 40 krajów na całym świecie, w tym Polska.
– To ogólnoświatowa kampania edukacyjna zachęcająca do prawidłowego postępowania z e-odpadami. Jej celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego pozbywania się zużytego sprzętu RTV i AGD. Jednocześnie bardzo dziękujemy ministrowi Kowalczykowi oraz całemu resortowi za włączenie się w tę istotną kampanię – mówił Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
Źródło: Ministerstwo Środowiska