Kodeks dobrych praktyk carsharingu. Projekt ekooltura jazdy z udziałem innogy go!
innogy go! wraz z Urzędem Miasta Katowice oraz innymi partnerami zainicjowali projekt ekooltura jazdy. Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie bezpiecznej jazdy współdzielonymi pojazdami elektrycznymi.
Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) w dużych miastach w całej Europie trwały wydarzenia mające na celu promocję ekologicznych form mobilności oraz edukację w dziedzinie bezpiecznego transportu. Z tej okazji Urząd Miasta Katowice wraz z firmami aktywnie działającymi w obszarach elektromobilności i sharingu: innogy go!, ING Bank Śląsk, Tauron i blinkee.city zainicjowali projekt ekooltura jazdy. W efekcie tej współpracy, powstał kodeks dobrych praktyk transportu współdzielonego (sharing).
– Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, rośnie również liczba użytkowników doceniających elektromobilność. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie stawiają przed użytkownikami nowe wyzwania. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na edukację w obszarze elektromobilności – mówi Andrzej Popławski z innogy go!. Dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w innowacyjny projekt ekooltura jazdy, stawiając sobie za cel szerzenie pozytywnych praktyk poruszania się po mieście pojazdami elektrycznymi.
Kodeks dobrych praktyk, który powstał w wyniku inicjatywy ekooltura jazdy został sformułowany tak, by jak najlepiej trafić do młodej grupy użytkowników, która najczęściej wypożycza samochody elektryczne, hulajnogi czy skutery.
ekooltura jazdy – podstawowe zasady:
- Nie zamruczą, bo działają bezgłośnie, ale potrafią się odwdzięczyć i uwielbiają być rozpieszczane…
- Zerknij, czy pojazdom nic nie dolega. Jeśli tak, poinformuj o tym operatora.
- W każdym z nas drzemie mały buntownik, ale lepiej nie oddawać mu kierownicy…
- Przepisowa, bezpieczna jazda jest zawsze cool.
- Przepraszam, czy ktoś widział mój portfel/telefon/klucze…?
- Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie swoje rzeczy. Gdy zauważysz coś, co do Ciebie nie należy, daj znać operatorowi.
- Elektrycznymi pojazdami stylowo podjeżdża się na imprezy. Ale po udanej zabawie wracajmy do domu w inny sposób…
- Pojazdu nie należy prowadzić pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających i substancji psychotropowych.
- Nie porzucaj gdziekolwiek, bo to słono kosztuje:
- Unikaj parkowania w bramach. Ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, trawniki, tunele i dachy też kiepsko się do tego nadają.
- Rozładowana bateria w telefonie oznacza co najwyżej kilkadziesiąt nieodebranych połączeń…
- A rozładowana bateria w pojeździe oznacza postój w najmniej oczekiwanym momencie. Przed jazdą sprawdź stan baterii.
- Chińskie przysłowie mówi: nie wiedzieć to żaden wstyd; nie wiedzieć i nie zapytać to obciach na całego…
- Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami możesz śmiało zwracać się do operatorów usługi.
Więcej informacji na temat projektu ekooltura jazdy można przeczytać na dedykowanej stronie www.ekoolturajazdy.pl Znajdują się tam również podstawowe zasady korzystania z wypożyczonych pojazdów elektrycznych z podziałem na: samochody, skutery, rowery oraz hulajnogi.
O innogy go!
innogy go! to usługa wynajmu aut elektrycznych na minuty w Warszawie. Za pomocą aplikacji mobilnej można wynająć jedno z 500 elektrycznych BMW i3 oraz i3s. To największa tego typu usługa w Polsce i jedna z największych na świecie.
Źródło: innogy