News » Minister Energii Krzysztof Tchórzewski na inauguracji projektu współpracy nauki i biznesu dla polskiej energetyki i przemysłu

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski na inauguracji projektu współpracy nauki i biznesu dla polskiej energetyki i przemysłu

28 cze 2019 Możliwość komentowania Minister Energii Krzysztof Tchórzewski na inauguracji projektu współpracy nauki i biznesu dla polskiej energetyki i przemysłu została wyłączona

– Zagadnienia takie jak elektromobilność, inteligentne sieci, czy nowe technologie dla OZE to obecnie najlepsze przykłady wykorzystania innowacji w energetyce. Polska już podjęła wiele aktywnych działań na rzecz ich wdrożenia i umożliwienia ich dalszego rozwoju. Chcemy kontynuować ten kierunek przemian w zakresie unowocześnienia energetyki – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania umów przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz PGE Polską Grupę Energetyczną ustanawiających współpracę naukowo-biznesową dla sektora energetycznego i przemysłowego. Wydarzenie odbyło się 27 czerwca 2019 r. w Warszawie.

W trakcie swojego wystąpienia Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał o dużej roli nauki dla rozwoju technologicznego. – Wiedza naukowa jest niezbędna do tego, aby w przyszłości móc udoskonalać technologie, tak aby jak najlepiej i efektywniej służyły one Polakom – powiedział. Minister podkreślił również, że nowe technologie stają się współcześnie czynnikiem decydującym w procesie zapewnienia społeczeństwu odpowiedniego poziomu i jakości życia. – Obserwując zmiany, jakie następują w energetyce, można z dużą pewnością stwierdzić, że od zastosowania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań będzie zależeć sprostanie wielu wyzwaniom jakie stoją przed tym sektorem gospodarki – dodał.

Zwrócił także uwagę, że aby wiedza mogła być właściwie stosowana w praktyce, konieczna jest odpowiednia współpraca pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego oraz reprezentantami branży biznesowej. – Współpraca ta umożliwi lepszą wymianę informacji pod względem oczekiwań przedsiębiorców i przemysłu w zakresie zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania, a to z kolei pozwoli na sprawniejszy transfer wiedzy z ośrodków badawczo-naukowych – przekonywał Minister. – Przystąpienie do współpracy przez UKSW, PGE i KGHM to wyraz zaangażowania tych podmiotów w chęć rozwoju i modernizacji polskiego sektora energetycznego, a także zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – podsumował Minister Tchórzewski.

W trakcie wydarzenia głos zabrali również przedstawiciele sygnatariuszy umowy. ­­– Dzięki przystąpieniu do tego strategicznego partnerstwa PGE wzmacnia swoją aktywność na rzecz ścisłej kooperacji z sektorem naukowym. Projekt ten jest dla nas niezwykle ważny z punktu widzenia poszukiwania innowacyjnych rozwiązań z dziedziny energetyki – powiedział Henryk Baranowski, Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Marcin Chludziński, Prezes KGHM Polska Miedź S.A., podkreślał działania podejmowane przez spółkę do osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej. – Inwestujemy, rozwijamy e-Przemysł, sięgamy po doświadczenia i wiedzę specjalistów i nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań. Z zaangażowaniem współtworzymy projekty łączące biznes i naukę. Wierzymy, że połączenie potencjałów daje impuls do odpowiedzialnego rozwoju i nowoczesnej polskiej gospodarki – podkreślił Prezes Chludziński.

Projekt skupiony wokół Centrum Cyfrowej Nauki jest rezultatem dynamicznego rozwoju uczelni – wskazał Rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński. – Nasz Uniwersytet posiada zasoby infrastrukturalne ogromny potencjał intelektualny w obszarze informatyki, nauk społecznych i humanistycznych, biologicznych i medycznych. Znaleźliśmy również konsorcjantów, firmy oraz osobistości cenione na świecie, dzięki którym mogliśmy przygotować projekt nowego kampusu – podsumował Rektor.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 28 cze 2019 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.