News » Firmy na polskim rynku fotowoltaiki

Firmy na polskim rynku fotowoltaiki

28 cze 2019 Możliwość komentowania Firmy na polskim rynku fotowoltaiki została wyłączona

Na polskim rynku funkcjonują producenci modułów fotowoltaicznych, inwerterów oraz konstrukcji montażowych, dystrybutorzy urządzeń dla rynku fotowoltaicznego oraz instalatorzy. Rozwój rynku instalacji prosumenckich w Polsce nastąpił w latach 2010-2013, kiedy też powstało większość polskich firm produkujących urządzenia dla rynku fotowoltaiki. Wraz z wejściem w życie systemu aukcyjnego zmieniła się struktura rynku w branży fotowoltaicznej. Wprowadzenie systemu aukcji OZE to pojawienie się na rynku inwestorów i deweloperów projektów PV, ale także dużą rolę na rynku zaczęli odgrywać wykonawcy instalacji w formule EPC (Engineering, Procurement & Construction) – czyli instalatorzy zajmujący się kompleksowym wykonawstwem dużych inwestycji („pod klucz”).

Ważnym elementem corocznego raportu jest bezpośrednia informacja o rynku PV uzyskana od polskich firm z branży. Zespół IEO składa podziękowania wiodącym firmom polskiego sektora fotowoltaiki, które na potrzeby raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce’2019” dostarczyły pogłębione kwestionariusze nt. rynku fotowoltaiki: ABC Energia, AlterPower, Brewa, Bruk- Bet Solar, Columbus Energy, Corab, Electrum, Freevolt, Green Genius, Keno, Multisun, SolarSpot, Soleko, SunSol, XDiSC (mapa poniżej).

Są to firmy znane, w większości funkcjonujące w branży PV od kilku lat, mające znaczące udziały w rynku i obejmujące jego większość. Syntetyczne dane i wskaźniki uzyskane z wiarygodnych badań kwestionariuszowych są spójne z badaniami z poprzednich lat, weryfikowalne i reprezentatywne dla całej branży PV.

Sprzedaż modułów PV przez ankietowane firmy

Łączna sprzedaż ankietowanych firm w 2018 r. wyniosła ok. 170 MW. Moduły trafiły zarówno do mikroinstalacji jak i większych farm fotowoltaicznych, zbudowanych w systemie aukcyjnym. Podobnie jak w latach poprzednich dominuje nadal sprzedaż modułów polikrystalicznych, chociaż wzrosła sprzedaż modułów monokrystalicznych w stosunku do ubiegłego roku (z 32% do 39%). Jedna trzecia modułów sprzedanych przez ankietowane firmy importowana była z Chin. Bezpośrednio od polskich producentów pochodziło 25% modułów. Znaczny udział miały także moduły importowane z Korei Południowej oraz Niemiec, nieco mniej z Włoch oraz Wietnamu. Na polski rynek trafiają moduły różnych producentów, w tym także od producentów z poziomu tier 1 (wg klasyfikacji Bloomberg New Energy Finance) m.in. Hanwha Q Cells, LG Electronics, Sharp czy Suntech.

Zdolności wykonawcze ankietowanych firm

Ankietowane firmy maja zdolności wykonawcze na poziomie 250 MW/r., które rozkładają się na różne rodzaje instalacji:

  • 65 MW/r. zdolności wykonawczych dla mikroinstalacji

  • 15 MW/r. zdolności wykonawczych dla małych instalacji

  • 170 MW/r. zdolności wykonawczych dla instalacji powyżej 500 kW.

Należy przypuszczać, że polskie firmy dostosują się do potrzeb rosnącego rynku fotowoltaicznego i problemu nie będą stanowić zdolności wykonawcze firm.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Wpis został opublikowany 28 cze 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.