Z powodzi ratuj jeża
Jeże dobrze pływają i jakiś czas potrafią przebywać w chłodnej wodzie, jednak żaden organizm stałocieplny długo nie przetrwa w trudnych warunkach. Podtopienie, powódź, rozlewisko to zagrożenia dla tego zwierzęcia. Jak ratować jeża, który dryfuje w zimnej wodzie? Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, opiekun jeży, radzi, jak pomóc tym zwierzakom.
Trudno jest wypatrzeć ruch w mętnej wodzie czy błocie po powodzi, zwłaszcza gdy zwierzątko jest małe i w kolorze otaczającego błota, jednak odrobina spostrzegawczości i dobrej woli przynosi zdumiewające efekty.
Gdy znajdziemy wychłodzonego jeża, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
Obmyj z brudu – do tego celu należy wykorzystać wodę o temperaturze ok 36st. C (czyli jak do kąpieli niemowlęcia). To ma być krótka, ciepła kąpiel. Jeża najlepiej jest włożyć do brodzika lub wanny i spłukać największy brud.
Osusz – po kąpieli osuszamy jeża ręcznikiem papierowym (nie używaj suszarki!).
Połóż jeża na ciepłe podłoże – może to być podłoga z ogrzewaniem podłogowym lub mata grzewcza, ewentualnie poduszka elektryczna załączona tylko na “1” . Dobrym rozwiązaniem może też być termofor zrobiony z plastikowych butelek wypełnionych wodą o temperaturze 40oC owiniętych ręcznikiem.
Przystawka – jeż w wodzie stracił dużo energii, na początku trzeba podać mu wodę miodową. Przepis na wodę miodową – 1/2 szklanki ciepłej wody, 1 kopiasta łyżeczka miodu, do tego szczypta soli. Całość mieszamy do pełnego rozpuszczenia. Ewentualnie można też podać gotową glukozę w saszetkach (do kupienia w aptece).
Posiłek – Dopiero gdy zwierzątko ogrzeje się i napije się wody miodowej można podać łyżeczkę pokarmu kociego miękkiego. Zastępczo możemy podać odżywkę dla niemowląt – drobno przetarte samo mięso (bez żadnych dodatków). Stopniowo można podawać zwierzęciu większą ilość kociego pokarmu miękkiego i wodę.
Lokum – jeża umieść w bezzapachowym plastikowym, drewnianym lub kartonowym pudełku. Nie może to być pudełko po chemikaliach.
Pomoc fachowa – jeśli jeż jest w kiepskim stanie, nie ma apetytu, jest zraniony trzeba poszukać fachowej pomocy weterynarza bądź specjalnych ośrodków pomagającym jeżom.
Źródło: TAURON Polska Energia SA