Ciepłownictwo » Ciepło sieciowe dla zrównoważonego rozwoju polskich miast

Ciepło sieciowe dla zrównoważonego rozwoju polskich miast

28 mar 2019 Możliwość komentowania Ciepło sieciowe dla zrównoważonego rozwoju polskich miast została wyłączona

Ciepło sieciowe dostarczane jest do ponad 15 mln Polaków. To przyjazny dla środowiska, bezpieczny i konkurencyjny sposób ogrzewania oraz ważny element infrastruktury polskich miast, stanowiący bazę do ich zrównoważonego rozwoju.

Rozwiązania systemowe, w tym sieci ciepłownicze, stanowią podstawę rozwoju innowacji w zakresie usług użyteczności publicznej oraz ważne narzędzie wobec wyzwań cywilizacyjnych. Przykładem są kraje nordyckie, gdzie z powodzeniem funkcjonują tzw. otwarte sieci ciepłownicze umożliwiające odbiorcom sprzedaż nadwyżek ciepła do sieci. Największa tego typu sieć znajduje się w Sztokholmie. Umożliwia nie tylko ograniczenie kosztów produkcji ciepła, ale również redukcję emisji.

Potencjał sieci ciepłowniczych wykorzystują także polskie metropolie realizujące strategię zrównoważonego rozwoju. Jedna z największych sieci ciepłowniczych w kraju funkcjonuje we Wrocławiu. Jej sukcesywna rozbudowa stanowi istotny element ograniczenia tzw. niskiej emisji w stolicy Dolnego Śląska. Tym samym ciepło systemowe jest kluczowym narzędziem walki o czyste powietrze w mieście.

Redukcja poziomu zanieczyszczeń to jeden z najważniejszych problemów przed jakimi stoją polskie miasta. Jako zarządca wrocławskiej sieci współpracujemy ściśle z miejskimi władzami, aby konsekwentnie ograniczać liczbę indywidualnych pieców poprzez nowe podłączenia do sieci – mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum.

Tylko w 2018 r. na rozwój infrastruktury ciepłowniczej we Wrocławiu Fortum przeznaczyło ponad 60 mln zł. Dzięki rozbudowie, modernizacji sieci i nowym przyłączeniom w całym mieście zlikwidowano około 1600 palenisk i indywidualnych pieców. W 2019 na ten cel przeznaczono kolejnych 80 mln złotych. W mieście realizowany jest także specjalny program mający na celu zwiększenie liczby mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego, zwłaszcza w centrum, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest największe. W ramach programu Fortum zobowiązało się przyłączyć w wyznaczonym obszarze śródmieścia każdą kamienicę i nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji. Od momentu złożenia wniosku proces przyłączeniowy trwa maksymalnie 12 miesięcy. Fortum w całości finansuje budowę przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty.

Fortum przyczynia się do rozwoju miast, w których działa, nie tylko poprzez rozwój sieci, ale także dzięki inwestowaniu w niskoemisyjne źródła energii, czego przykładem jest nowa elektrociepłownia w Zabrzu. Zwiększenie udziału alternatywnych paliw w połączeniu z efektywnością energetyczną sprawia, że ciepło systemowe jest nowoczesnym produktem, wspierającym miasta w rozwiązywaniu ich problemów i potrzeb w sposób zrównoważony – dodaje Piotr Górnik.

Źródło: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 28 mar 2019 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.