Fundacja LOTOS na pokładzie Daru Młodzieży
Ponta Delgada w Portugalii, Londyn i wreszcie Gdynia – Dar Młodzieży już za nieco ponad miesiąc zakończy wielką podróż dookoła świata. Do tej pory żaglowiec zawinął do 20 portów, m.in. w Singapurze, Hongkongu, Osace czy Panamie. Fundacja LOTOS dołączyła do firm, które wspierają Rejs Niepodległości.
Zaczęło się w maju 2018 r. W gdyńskim porcie żegnały ich tysiące osób – mieszkańcy, turyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Kościoła. Uczniowie i studenci wypływający w rejs życia byli pełni obaw, ale i nadziei. Celem wyprawy było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po prawie 9 miesiącach Dar Młodzieży ma na swoim koncie 20 portów na 5 kontynentach i przede wszystkim wizytę w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Teraz uczestnicy rozpoczęli drogę do domu. W tym czasie młodzieży towarzyszy Fundacja LOTOS.
– Cieszymy się, że możemy mieć udział w tak ważnej inicjatywie. Wyprawa Daru Młodzieży to biało-czerwony symbol patriotyzmu, to nasza polska duma. Im więcej osób na świecie dowie się o podróży białej fregaty, tym lepiej. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy im wspaniałych chwil w drodze do Polski – przekonuje Adam Kasprzyk, Prezes Zarządu Fundacji LOTOS.
– Cieszymy się ze wsparcia Fundacji LOTOS. Liczymy na dobrą współpracę – dodaje ks. Michał Siennicki SAC, kapelan Rejsu Niepodległości.
W Rejsie oprócz załogi stałej, biorą udział laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. W sumie w czasie wyprawy przez pokład żaglowca przewinie się prawie 1000 uczestników.
4 marca Dar Młodzieży ma dotrzeć do portu w Ponta Delgada w Portugalii, skąd 2 tygodnie później wypłynie do Londynu. 28 marca zacumuje w Gdyni.
Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Palotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.
Źródło: GRUPA LOTOS S.A.