Budowa linii 400 kV pomiędzy aglomeracją Warszawską a Siedlcami nabiera tempa
Prace przy realizacji kluczowej dla ciągłości dostaw energii elektrycznej na terenie województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie ustają mimo zimowej aury. Wybudowano już blisko 15% zaplanowanych słupów oraz około 40% stanowisk fundamentowych.
Pogoda sprzyja pracom realizowanym na budowie linii 400 kV pomiędzy aglomeracją Warszawską a Siedlcami. W ciągu niespełna trzech miesięcy od rozpoczęcia prac wykonawca postawił 20 z zaplanowanych 140 słupów oraz przystąpił do montażu kolejnych. Do końca miesiąca planowane jest ukończenie kolejnych 49 fundamentowych stanowisk słupowych.
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze optymalnego przebiegu linii było jak największe oddalenie jej od zabudowy mieszkaniowej, dlatego nowe słupy stawiane są głównie na polach i łąkach. Kilka z nich powstanie w kompleksie leśnym Nadleśnictwa w Mińsku Mazowieckim. Polskie Sieci Elektroenergetyczne uwzględniając postulaty mieszkańców i władz lokalnych, związane z jak najmniejszą ingerencją w środowisko przyrodnicze, wspólnie z Nadleśnictwem wypracowały wariant umożliwiający „schowanie” linii w lesie. Aby maksymalnie ograniczyć wycinkę drzew – zarówno w trakcie budowy, jak i podczas eksploatacji linii – na tym odcinku będzie zastosowana technologia nadleśna.
Prace związane z budową liczącej 51,1 km linii przesyłowej są prowadzone na obszarze gmin Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz, Wodynie i Stoczek Łukowski. Docelowo powstanie 140 słupów, na których zawisną przewody fazowe o łącznej długości 966 km. Do budowy zostanie wykorzystanych 5,6 tys. ton stali oraz 28 tys. ton betonu. Całkowita wartość umowy na prace budowlano-montażowe dla tej inwestycji to 102,4 mln zł netto. Wykonawcą linii jest konsorcjum firm: ZWSE Rzeszów, Budownictwo Elektroenergetyczne Selpol z Łodzi, Pile Elbud z Krakowa oraz PBE Elbud w Katowicach.
Zakończenie budowy i przekazanie nowej linii 400 kV do eksploatacji w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przewidziano na 2020 r.
Budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami ma kluczowe znaczenie dla stabilności dostaw energii elektrycznej dla województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej. Inwestycja ma na celu stworzenie pierścienia przesyłowego wokół największej polskiej aglomeracji. Tak duży obszar powinien być zasilany przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV. Uzyskany w ten sposób pierścieniowy układ sieci sprawi, że nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów, energię będzie można dostarczyć z innego kierunku.
Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.