News » Polskie firmy górnicze zdobywają azjatyckie rynki

Polskie firmy górnicze zdobywają azjatyckie rynki

7 lut 2019 Możliwość komentowania Polskie firmy górnicze zdobywają azjatyckie rynki została wyłączona

Polska ze światowej klasy wiedzą i doświadczeniem w branży wydobywczej, energetycznej i metalurgicznej jest gotowa wspierać Bangladesz w trwającym procesie transformacji i modernizacji swojego przemysłu wydobywczego. Chcemy także zapoznać się z doświadczeniami globalnymi w tym zakresie – powiedział Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski w Dhace, w Bangladeszu 5 lutego 2019 r. podczas dwustronnych rozmów z Ministrem Energii i Zasobów Mineralnych Nasrulem Hamidem oraz Ministrem Spraw Zagranicznych A.K. Abdulem Momenem.

Polska posiada bogate doświadczenie w sektorze górniczym, nasze firmy wdrażają nowoczesne technologie, rozwijają się dynamicznie i są konkurencyjne na światowych rynkach. Gospodarka Bangladeszu jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się na świecie, o średnim wzroście w ostatniej dekadzie na poziomie ponad 6% PKB. Kraj ten stoi przed olbrzymimi wyzwaniami infrastrukturalnymi, m.in. w przemyśle wydobywczym, a zapotrzebowanie na energie będzie coraz większe.

Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych. To, co możemy zaoferować partnerom z Bangladeszu to m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych. Potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny i powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu krajów – dodał Minister.

Polskie firmy górnicze i okołogórnicze mogą zaoferować bengalskim partnerom kompleksową ofertę sektora węglowego obejmującą realizację studium wykonalności kopalń, ich wybudowanie i wyposażenie, transfer technologii (metoda długościanowa, czysty węgiel), rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracy, szkolenia i współpracę ekspercką.

Obecnie węgiel zaspokaja zaledwie 2,5% potrzeb energetycznych Bangladeszu, a największy udział w mixie energetycznym zajmuje gaz. Jednak ze względu na wyczerpywanie się jego zasobów planowany jest rozwój energetyki węglowej. Jego wydobycie ma wzrosnąć z 8,5 mln ton w 2015 r. do 80 mln w 2030 r., co umożliwi wytwarzanie 20 000 MW energii. Rząd w Dhace planuje zwiększenie udziału węgla w produkcji energii do 50% do 2022 r., dzięki m.in budowie nowych elektorowi węglowych.

Podczas seminarium nt. współpracy w przemyśle węglowym pomiędzy naszymi krajami wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski uroczyście wręczył Konsulowi Honorowemu RP w Dhace Eshadurowi Rahmanowi nominację na Generalnego Konsula Honorowego RP w Bangladeszu. Konsul Honorowy pełni szczególną rolę w rozwoju stosunków handlowych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych oraz udziela pomocy i opieki obywatelom Polski.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 7 lut 2019 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.