Fortum zwiększa łańcuch wartości biomasy
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i technologiom możemy coraz lepiej wykorzystywać biomasę. Fortum opracowało technologie Bio2X dzięki, której ze ścinków drzewnych i słomy można produkować bio olej, tekstylia i tak zwane bio-tworzywa sztuczne. Dopiero to, czego nie udaje się odzyskać, przerabiane jest na biomasę, która służy produkcji energii. Nowa technologia może stać się też jedną z metod wpływających na poprawę jakości powietrza i redukcję szkodliwego smogu.
Fortum dąży do tego by zmaksymalizować produkcje surowców pozyskiwanych z biomasy. Do tej pory biomasa traktowana była wyłącznie jako jedno z paliw alternatywnych wykorzystywanych w elektrowniach i elektrociepłowniach. Fortum chce to zmienić i wykorzystywać biomasę w sposób bardziej efektywny.
– Jesteśmy przekonani, że w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia szkodliwych emisji, zużycia wody w przemyśle wytwórczym i zmniejszymy jego negatywny wpływ na środowisko. Program Bio2X to także nowe możliwości biznesowe dla rolników w najbiedniejszych krajach – podkreśla Jacek Ławrecki z Fortum.
Podobnie jak w przypadku gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie dąży się do maksymalnego wykorzystania odpadów, także tu Fortum chce oddzielać z biomasy wszelkie użyteczne frakcje, a dopiero pozostały materiał wykorzystać do produkcji energii.
Pierwszym efektem badań Fortum nad zwiększeniem łańcucha wartości biomasy było stworzenie bio oleju. Produkowany w należącej do spółki rafinerii w Joensuu bio olej Otso jest zamiennikiem ciężkiego oleju opałowego. Jego spalanie to o prawie 90% mniejsze emisje CO2 w porównaniu do paliw kopalnych. Fortum rozwija projekt, jego kolejnym etapem jest program Bio2X dzięki niemu spółka już niedługo będzie mogła wprowadzić kolejne produkty wytwarzane z biomasy, które posłużą między innymi do produkcji tekstyliów i bio tworzyw sztucznych.
– Projekt Bio2x może mieć też bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Tak dzieje się na przykład w Indiach gdzie wykorzystujemy tą technologię do produkcji biomasy ze słomy – dodaje Ławrecki.
Stolica Indii, Delhi to jedno z tych miast, w których smog utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie mieszkańców. W niektórych miesiącach w roku obecność szkodliwych pyłów w atmosferze przekracza tam dopuszczalne normy nawet 14-krotnie. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada wypalanie ściernisk na polach ryżowych przez okolicznych rolników. Słoma ryżowa jest dla nich bezużyteczna, stąd po żniwach jej pozostałości są wypalane. Przez wiele lat problemu nie udawało się rozwiązać. Pilotażowy program Fortum Bio2X pozwala teraz tą słomę wykorzystać do nie tylko do produkcji biomasy ale także tekstyliów i bio-tworzyw sztucznych, dodatkowo rolnicy będą mogli na nim także zarobić. Dzięki temu materiał, który do tej pory był bezużyteczny, a jego masowane wypalanie prowadziło do wzrostu zanieczyszczenia, będzie mógł teraz być wykorzystany z korzyścią nie tylko dla rolników jako jego producentów ale także z korzyścią dla środowiska naturalnego.
– Musimy nauczyć się wykorzystywać surowce w sposób jak najbardziej efektywny tylko w ten sposób będziemy w stanie w sposób zrównoważony rozwijać nasz przemysł i nasze miasta. Myśląc o rozwoju Fortum, nieustannie myślimy o rozwoju nowych coraz bardziej przyjaznych środowisku technologii, projekt Bio2X to doskonały przykład naszego podejścia – podkreśla Jacek Ławrecki z Fortum.
W ciągu najbliższych dwóch lat Fortum przeznaczy na rozwój projektu Bio2X ponad 14 mln euro.
Źródło: Fortum Power and Heat Polska